Λαζαρίδης και... γκολ!

Τραγικό παιχνίδι διεξήχθη στο πρώτο ημίχρονο, με τις δυο ομάδες να αποδίδουν κάκιστο ποδόσφαιρο. Ο μεν Αρης, να θέλει να παίξει ποδόσφαιρο πρωτοβουλίας και να απειλήσει την εστία των Κρητικών, αλλά να μην μπορεί, ο δε ΟΦΗ, να αμύνεται μαζικά και να μην τον ενδιαφέρει να κυνηγήσει κάτι καλύτερο.Μ' αυτά και μ' αυτά έπρεπε να περάσουν 31 λεπτά για να δούμε μια... υποψία ευκαιρίας στο παιχνίδι. Φάουλ από τον Λόπες, κεφαλιά του Παπουλή από το ύψος του πέναλτι, που μπλόκαρε εύκολα ο
Βελλίδης. Ολα τα λεφτά στο πρώτο ημίχρονο ήταν το τελευταίο πεντάλεπτο με τον Αρη να κάνει τρεις φάσεις, με σημαντικότερη την κεφαλιά του Παπαζαχαρία στο δεξί δοκάρι του Σαχσανίδη στο 40', ενώ τα σουτ των Φατί και Ουμπίντες απέκρουσε ο γκολκίπερ του ΟΦΗ.Ο Μασάδο βλέποντας την ομάδα του να μην αποδίδει όπως θα ήθελε προχώρησε με την έναρξη του β' μέρους σε δύο αλλαγές ρίχνοντας στο ματς τον Γιαννιώτα στην κορυφή της επίθεσης αντί του Σολτάνι και τον Καπετάνο στα χαφ αντί του Παπαζαχαρία. Ο Αναστόπουλος απάντησε στο 60' με τον Μάντζιο αντί του Καμπάνταη, ενώ επειδή το παιχνίδι άρχιζε και γινόταν σκληρό, ο Στυλιάρας ξεκίνησε να μοιράζει κίτρινες κάρτες...Οι κινήσεις στην σκακιέρα του ματς συνεχίστηκε από τους δυο προπονητές με τον τεχνικό του Αρη να βάζει και τον πρώτο σκόρερ της ομάδας των Νέων, Σάκη Κανούλα, αντί του αρνητικού Νέρι Καστίγιο, ενώ ο προπονητής του ΟΦΗ πέρασε τον Ουκάρ στη θέση του Ζόρντι Λόπες.Τελικά η λύση για τους κίτρινους ήρθε από έναν αμυντικό, ο οποίος, όμως συχνά-πυκνά βρίσκει δίχτυα και χαρίζει βαθμούς. Οπως και κόντρα στην ΑΕΚ, έτσι και τώρα απέναντι στον ΟΦΗ, το χρυσό γκολ ήρθε από το κεφάλι του Νίκου Λαζαρίδη, ο οποίος νίκησε στον αέρα τον Σόουζα και με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 1-0 για τους Θεσσαλονικείς.Ο Αναστό έπαιξε το τελευταίο του χαρτί βάζοντας τον Σίσιτς αντί του Μπόντορ και παίζοντας φουλ επίθεση στο τελευταίο δεκάλεπτο, μήπως και καταφέρει να πετύχει ένα γκολ ο ΟΦΗ και φύγει με το βαθμό της ισοπαλίας από την έδρα του Αρη, ωστόσο οι Κρητικοί δεν έκαναν ούτε ευκαιρία και έτσι οι κίτρινοι επέστρεψαν στις νίκες, μετά την ήττα από τον Ολυμπιακό.