Μασάδο: Χρησιμοποιώ ό,τι έχω στα χέρια μου

Ο Πορτογάλος προπονητής μίλησε για τη κακή εικόνα των πρώτων 30 λεπτών, αλλά και για το καλό δεύτερο ημίχρονο. "Θα χωρίσω το παιχνίδι σε δύο μέρη. Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα μου αντιμετώπισε δυσκολίες, ο αντίπαλος ήταν καλά στημένος στο παιχνίδι, εμείς δεν μπορούσαμε να βρούμε διαδρόμους ενώ δεν παίξαμε σωστά και σε κάποιες φάσεις όπου βγήκαμε στην αντεπίθεση. Ως εκ τούτου, στο πρώτο ημίωρο δεν θα έλεγα ότι έγινε ένα ενδιαφέρων παικτών. Στο τελευταίο 15πτο του πρώτου ημιχρόνου η ομάδα ανέβασε στροφές, άρχισε να δημιουργεί ευκαιρίες με τον Παπαζαχαρία, με τον Καστίγιο.Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα
έπρεπε να ρισκάρει παραπάνω και ήμασταν υποχρεωμένοι να ανεβάσουμε ρυθμούς. Η είσοδος των τριών παικτών στο δεύτερο μέρος, βοήθησαν την ομάδα αναφορικά με τον επιθετικό τομέα και καταφέραμε και κάνουμε το γκολ, ενώ η ομάδα είχε 3-4 ευκαιρίες για περισσότερα γκολ. Γι' αυτό θεωρώ ότι η νίκη είναι δίκαιη. Θεωρώ λοιπόν ότι είχαμε μια ορθή και καλύτερη εικόνα στο δεύτερο μέρος, ενώ είχαμε τη δυνατότητα με τον Καπετάνο να κάνουμε πιο ξεκάθαρη νίκη. Η ομάδα έπρεπε να παίξει έξυπνα και να πάρει τη νίκη απέναντι σε έναν αντίπαλο που ήταν έξυπνα τοποθετημένος με σκοπό να κλείσει διαδρόμους, αλλά και για να πάρει την ισοπαλία".Σε ερώτηση σχετική με την χρησιμοποίηση του Σολτάνι στη βασική ενδεκάδα. "Εχω συνεργαστεί και με άλλους παίκτες που έχουν καταγωγή από την Αφρική. Εχουν δυναμική και προσπαθούν να δείξουν πράγματα στον αγωνιστικό χώρο. Αυτή τη στιγμή πρέπει να διαχειριστώ το ρόστερ, καταλαβαίνετε ότι στην επιθετική γραμμή πονάει η ομάδα και πρέπει να κοιτάξω να χρησιμοποιήσω όσο το δυνατόν καλύτερα το ρόστερ. Είδατε ότι έπαιξε και ο Κανούλας. Ηθελα να αντλήσω όσα περισσότερα μπορούσα από τον Καρίμ. Αποφάσισα να ξεκινήσω με τον Καρίμ, σκεπτόμενος το ενδεχόμενο να μην μπορεί να ανταποκριθεί ο Νέρι λόγω του τραυματισμού του κι έτσι έγινε. Ο Νέρι αντικαταστάθηκε γιατί και πάλι ένιωσε ενοχλήσεις", είπε για να καταλήξει αναφερόμενος στη γενικότερη πορεία της ομάδας επί ημερών του."Μια παροιμία στη Πορτογαλία που σχετίζεται με το φαγητό ταιριάζει στην απάντηση που πρέπει να σας δώσω. Θα σας εξηγήσω το νόημα που είναι ότι 'δεν κρατάω άσους στο μανίκι, χρησιμοποιώ ό,τι έχω στα χέρια μου'. Θα πω λοιπόν ότι τη συγκεκριμένη στιγμή που βλέπετε την ομάδα που πονάει στην επίθεση, πρέπει να είμαστε προσεκτικοί στη διαχείριση του υλικού μας. Προσπαθούμε από τις αδυναμίες μας να βγάλουμε θετικό πρόσημο. Θεωρώ ότι μέχρι στιγμής τα πάμε αρκετά καλά. Αν δείτε τη συγκομιδή των βαθμών που είχε η ομάδα πριν σε σύγκριση με το τώρα, θα διαπιστώσετε ότι έχουμε πάρει σχεδόν τους διπλάσιους, έχοντας κάνει μάλιστα και αρκετά καλά παιχνίδια. Κι αν είχαμε την τύχη σε κάποια παιχνίδια, θα μπορούσαμε να είχαμε περισσότερους βαθμούς".