Ο Αρης επικράτησε του Λέβαδειακού με 1-0 και σφράγισε την 5η θέση

Ο Αρης αναδείχθηκε νικητής στο παιχνίδι απέναντι στον Λεβαδειακό με 1-0 για την 28η αγωνιστική της Super League. Οι κίτρινοι ήταν ανώτεροι σε όλη τη διάρκεια του ματς και άφησαν ικανοποιημένους τους φιλάθλους που κατέκλυσαν το Κλεάνθης Βικελίδης. Πλέον σφράγισαν την 5η θέση μετά και την ήττα της Καβάλας και παρέμειναν ζωντανοί στο κυνήγι της 4ης, όντας τρεις βαθμούς πίσω από την ΑΕΚ,

η οποία επίσης ηττήθηκε από τον Πανιώνιο με 0-1. Στην αντίπερα όχθη το σύνολο του Δημήτρη Φαράντου θα παλέψει μέχρι τέλους για την παραμονή του, ενώ η διαφορά που έχει από τη ζώνη του υποβιβασμού ψαλιδίστικε στον ένα βαθμό, μετά την λευκη ισοπαλία της Ξάνθης στο Καραϊσκάκη με τον Ολυμπιακό.

Ισορροπημένο ήταν το παιχνίδι στο πρώτο μέρος με τον Αρη να έχει την κατοχή κα την πρωτοβουλία των κινήσεων, όμως να αδυνατεί να απειλήσει ουσιαστικά την εστία του Βαγιέχο. Τα πρώτα 20 λεπτά κύλησαν χωρίς την μεγάλη φάση, η οποία ήρθε 6 λεπτά αργότερα από τους φιλοξενούμενους.