Ο νόμος της έδρας στη Serie A

Mε τέσσερις νίκες γηπεδούχων στα πέντε ματς της... 2ης δόσης στη 10η αγωνιστική συνεχίστηκε η Serie A. H μοναδική φιλοξενούμενη ομάδα που κατάφερε να αποσπάσει θετικό αποτέλεσμα ήταν η Νοβάρα, που με μπόλικη τύχη πήρε το 1-1 στο Λέτσε.

Με νίκες στις έδρες τους συνέχισαν Φιορεντίνα, Ουντινέζε, Πάρμα και Μπολόνια. Η Φιορεντίνα νίκησε 1-0 την Τζένοα, με γκολ του Παλέτα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Ενα γκολ

ήταν αρκετό και για την Ουντινέζε, ώστε να επιστρέψει στις νίκες κόντρα στην Παλέρμο του Αλέξη Τζόρβα. Ο έλληνας γκολκίπερ νικήθηκε από τον Ντι Νατάλε στο 38ο λεπτό της αναμέτρησης.

Στο Μπολόνια - Αταλάντα, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόλις στο 7ο λεπτό, αλλά η Μπολόνια απάντησε με τρία γκολ, φτάνοντας έτσι στην ανατροπή. Επιστροφή στις νίκες και για την Πάρμα, που νίκησε εύκολα με 2-0 την -ακίνδυνη επιθετικά- Τσεζένα.

Το πρόγραμμα της 10ης αγωνιστικής

Σάββατο, 29/10
Κατάνια – Νάπολι 2-1 (25’ Μαρκέσε, 48’ Μπεργκέσιο/ 1’ Καβάνι)
Ρόμα – Μίλαν 2-3 (28’ Μπουρντίσο, 87’ Μπόγιαν/ 17’, 78’ Ιμπραΐμοβιτς, 30’ Νέστα)
Ίντερ – Γιουβέντους 1-2 (28’ Μαϊκόν/ 12’ Βούτσινιτς, 33’ Μαρκίζιο)

Κυριακή, 30/10
Σιένα – Κιέβο 4-1 (25’, 57’ Ντέστρο, 61’ Νταγκοστίνο, 94’ Καλάιο-75’ Μοσκαρντέλι)
Μπολόνια – Αταλάντα 3-1 (45+4 Ντι Βάιο, 49' Ραμίρες, 68' Λόρια - 7' Ντενις)
Φιορεντίνα – Τζένοα 1-0 (41' Παλέτα)
Λέτσε – Νοβάρα 1-1 (31' Στράσερ- 44' Ριγκόνι)
Πάρμα – Τσεζένα 2-0 (42' Παλέτα, 72' Λουκαρέλι)
Ουντινέζε – Παλέρμο 1-0 (38' Ντι Νατάλε)
Κάλιαρι – Λάτσιο (21:45GR)