Ο Παναθηναϊκός νίκησε 80-60 τον Κολοσσό και ισοφάρισε το ρεκόρ νικών του Ολυμπιακού στην ιστορία της Α1

Ο Κολοσσός άντεξε για ένα ημίχρονο απέναντι στον Παναθηναϊκό, ο οποίος ανέβασε στροφές στο δεύτερο μίσο και επικράτησε των ροδιτών με 80-60. Ετσι, οι πράσινοι έκλεισαν τη σεζόν με ρεκόρ 25-1, ισοφαρίζοντας την επίδοση που έκανε την περασμένη αγωνιστική περίοδο, ο Ολυμπιακός. Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς, ως πρώτη στην κανονική περίοδο της Α1, έχει το απόλυτο πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ και στην πρώτη φάση θα αντιμετωπίσει τον Πανιώνιο, ενώ ο Κολοσσός θα συγκρουστεί με το Μαρούσι.

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι δύο ομάδες ήταν ιδιαίτερα άστοχες και γι` αυτό το σκορ στην πρώτη περίοδο ήταν ιδιαίτερα χαμηλό με τον Παναθηναϊκό να προηγείται 15-12, χάρη κυρίως στην καλή απόδοση του Πέκοβιτς.

Η καλή άμυνα του Κολοσσού, αλλά και ο πλουραλισμός που είχε στην επίθεση, επέτρεψαν στον Κολοσσό να μείνει... μέσα στο ματς και στη δεύτερη περίοδο. Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου εμφανίστηκαν ιδιαίτερα ανταγωνιστικοί και δυσκόλεψαν τους πράσινους, οι οποίοι πήγαν στα αποδυτή