Ο ΠΑΟΚ ηττήθηκε με 1-0 από τον Απόλλωνα Λεμεσού σε φιλικπό αγώνα

Την ήττα με 1-0 από τον Απόλλωνα Λεμεσού στην Κύπρο γνώρισε ο ΠΑΟΚ, παρά το γεγονός ότι στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα ήταν καλύτερος. Από το 70΄και έπειτα όμως η απόδοση του έπεσε αισθητά και προσγειώθηκε κάπως… ανώμαλα μετά τους ευρωπαϊκούς του θριάμβους. O Λάζλο Μπόλονι αποφάσισε να κατεβάσει τον ΠΑΟΚ
με σχήμα 4-2-3-1, επιλέγοντας στην άμυνα από τα δεξιά προς τα αριστερά τους Ετο, Μαλεζά, Σαβίνι και Λίνο. Το δίδυμο των αμυντικών χαφ συνέθεσαν οι Γκαρσία και Αρίας, ενώ πιο μπροστά από τους δύο παίκτες βρισκόταν ο Αντελίνο Βιεϊρίνια. Δεξία στην επίθεση αγωνίστηκε ο Γεωργιάδης, ενώ στην άλλη πλευρά ο Ρομπέρ. Στην κορυφή της επίθεσης ο ρουμάνος τεχνικός εμπιστεύτηκε τον Στέφανο Αθανασιάδη.Καλύτερος ο ΠΑΟΚΑπό τα πρώτα κιόλας λεπτά του παιχνιδιού ο ΠΑΟΚ ήλεγξε το ρυθμό του αγώνα και έδειξε στην πράξη ότι είναι καλύτερος του Απόλλωνα. Είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και δημιούργησε αρκετές φάσεις κοντά στα καρέ του Ζβαλοφάσκι. Καμία εξ΄ αυτών όμως δεν μετουσίωσε σε γκολ, έστω και αν έφτασε κοντά σε κάποιες περιπτώσεις. Μόλις στο 2ο λεπτό ο Γεωργιάδης πήγε να πιάσει στον ύπνο την άμυνα των γηπεδούχων, αλλά ο Νεβά τον πρόλαβε.Στο 17΄ ο ΠΑΟΚ παρ΄ ολίγον να πετύχει αυτογκόλ με τον Γκαρσία, αλλά τα αντανακλαστικά των αμυντικών της ομάδας του Μπόλονι αποδείχτηκαν γρήγορα. Λίγο αργότερα και πάλι ο ΠΑΟΚ απείλησε με σουτ του Αθανασιάδη, το οποίο πέρασε λίγο άουτ στο 24'.Πέντε λεπτά αργότερα ο δικέφαλος του Βορρά εκδήλωσε μία πολύ ωραία αντεπίθεση, με τους Αθανασιάδη, Βιεϊρίνια και Γεωργιάδη να κάνουν... παπάδες, αλλά να μπερδεύονται στο τέλος. Ο ΠΑΟΚ απείλησε και άλλες φορές, όμως δεν... μάτωσε τα δίχτυα. Οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες στα αποδυτήρια , με τους φιλοξενούμενους να έχουν κερδίσει το παιχνίδι των εντυπώσεων.Αντί να το βάλει, το έφαγεΣτο δεύτερο μέρος ο ΠΑΟΚ δημιούργησε μία νέα μεγάλη ευκαιρία στο 57 με σουτ του Αρίας, το οποίο απέκρουσε ο Ζβαλοφάσκι, και στην επαναφορά ο Αθανασιάδης δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, αλλά άουτ...Στη συνέχεια οι δύο ομάδες προχώρησαν σε μαζικές αλλαγές, ενώ λόγω της ζέστης έγινε μία μικρή διακοπή προκειμένου να δροσιστούν οι παίκτες των δύο ομάδων.Ο Απόλλωνας επωφελήθηκε από αυτές τις κινήσεις και στο 72' έκανε ό,τι δεν μπορούσε να καταφέρει ο ΠΑΟΚ πριν. Να βάλει γκολ με τον Σισοκό!Οι μαζεμένες αλλαγές φάνηκε πως αποσυντόνισαν την ομάδα του Μπόλονι και ως εκ τούτου μέχρι το τέλος του αγώνες δεν μπόρεσε ούτε να αντιδράσει, αλλά ούτε και να παίξει ποδόσφαιρο ανάλογα καλό με αυτό των προηγούμενων λεπτών.Η αρχική ενδεκάδα του ΠΑΟΚ: Κρέσιτς, Λίνο, Έτο, Μαλεζάς, Σαβίνι, Γκαρσία, Αρίας, Βιεϊρίνια, Ρομπέρ, Γεωργιάδης, ΑθανασιάδηςΗ ενδεκάδα του ΠΑΟΚ μετά το 70ο λεπτό: Κρέσιτς, Σνάουτσνερ, Ζουέλ, Κουρδάκης, Ιντζίδης, Μπαλάφας, Σκέμπης, Τσουκαλάς, Ζουλιάν, Ρομπέρ, Παπαδόπουλος