Ο πρώτος του τελικού ο Παναθηναϊκός

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς μπήκε δυνατά από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, έδωσε έμφαση στην άμυνα της, επέβαλλε ολοκληρωτικά τον ρυθμό της και ουσιαστικά καθάρισε την νίκη -πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου από το πρώτο ημίχρονο, όταν και προηγήθηκε με 21 (46-25).Από την άλλη πλευρά, η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη δεν κατάφερε να είναι το ίδιο ανταγωνιστική, όσο ήταν στο παιχνίδι του πρωταθλήματος στο ΟΑΚΑ, αφού δεν είχε καλά ποσοστά στα μακρινά σουτ, έκανε πολλά λάθη και μοιραία δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τους πρωταθλητές Ευρώπης.Οι
γηπεδούχοι ξεκίνησαν με ένα 7-2 την αναμέτρηση, με τους Μάριτς και Διαμαντίδη να ηγούνται της επίθεσης του Παναθηναϊκού. Παρά το καλό ξεκίνημα των πρασίνων, η Καβάλα παρέμεινε ψύχραιμη, βρήκε λύσεις και με ένα δικό της 7-0, πήρε το προβάδισμα με 9-7 (5').Σε εκείνο το σημείο, ανέλαβε δράση η άμυνα των πρωταθλητών Ευρώπης, η οποία... έπνιξε τους φιλοξενούμενους. Χαρακτηριστικό είναι ότι για τα εναπομείναντα πέντε λεπτά του πρώτου δεκαλέπτου, η Καβάλα δεν πέτυχε άλλο πόντο!Ετσι, μέσα από την εξαιρετική της άμυνα, σε συνδυασμό και με την ευστοχία της στα τρίποντα, η ομάδα του Ομπράντοβιτς έτρεξε σερί 15-0 και έκλεισε την πρώτη περίοδο στο +13 (22-9, 10').Πέντε συνεχόμενοι πόντοι του Λόγκαν, αύξησαν την διαφορά στους 18 υπέρ του Παναθηναϊκού (27-9), στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, ενώ στα μισά του δεκαλέπτου, οι πράσινοι ξέφυγαν με 24 (35-11, 15'), με δύο καλάθια του Πατ Καλάθη. 13-2 το επιμέρους σκορ για τους γηπεδούχους.Στην συνέχεια, η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη βρήκε λύσεις από την γραμμή των 6,75μ., μείωσε στους 17 (25-42), αλλά μέχρι εκεί. Ο Βουγιούκας πήρε τα ηνία στο σκοράρισμα, κυριάρχησε στις δύο ρακέτες και ο Παναθηναϊκός πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με +21 (46-25).Με το υπόλοιπο του αγώνα να έχει αποκτήσει διαδικαστικό χαρακτήρα και με την άνεση που του έδινε το +21, ο Παναθηναϊκός έκανε ότι ήθελε στο παρκέ, στην τρίτη περίοδο. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να πιέζουν στην άμυνα, έτρεξαν στην επίθεση, ήταν εύστοχοι από τα 6,75μ., εκτοξεύοντας την διαφορά στους 35 (68-33). Με καλάθι του Νικ Καλάθη στην εκπνοή του δεκαλέπτου, το Τριφύλλι πήγε στην τελευταία περίοδο του αγώνα στο +34 (70-36).Με... κακή παρένθεση την αψιμαχία του Βουγιούκα με τον Ο' Μπράιαντ, που τους κόστισε την αποβολή τους, ο Παναθηναϊκός επικράτησε εύκολα της Καβάλας με 90-51 στο ΟΑΚΑ και πήρε μία άνετη πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας.