Πάνθηρας και στην Κομοτηνή, "δάγκωσε" ο Αραβίδης

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Χρήστο Αραβίδη, που σημείωσε δύο γκολ, ο Πανιώνιος κέρδισε 2-1 τον Πανθρακικό στην Κομοτηνή, δίνοντας συνέχεια στην φετινή του ξέφρενη πορεία Μόνο σε... φωτοβολίδα δεν εξελίσσεται ο Πανιώνιος, αφού οι πιτσιρικάδες του Δημήτρη Ελευθερόπουλου πήραν την έκτη
τους νίκη στο πρωτάθλημα και τρίτη μακριά από τη Νέα Σμύρνη. Οι δύο ομάδες είχαν από ένα καλό ημίχρονο, με τους κυανέρυθρους να είναι καλύτεροι στο α' μέρος, τους θρακιώτες στην επανάληψη. αλλά τον Αραβίδη να λέει την τελευταία κουβέντα.  Ο Πανθρακικός αγωνίστηκε με παίκτη λιγότερο για περίπου 85' και οι κυανέρυθροι δεν άφησαν ανεκμετάλλευτη την ευκαιρία. Με δύο προσωπικά γκολ του Αραβίδη, το νικητήριο στο 87', πήραν το τρίποντο και ενώ οι γηπεδούχοι, που είχαν ισοφαρίσει με τον Μουνάφο στο 59', ήταν αυτοί, που έψαχναν με μεγαλύτερη επιμονή για το γκολ της νίκης.Απόλυτος κυρίαρχος του αγώνα ήταν ο Πανιώνιος στο α' ημίχρονο στην Κομοτηνή, με την απευθείας αποβολή του Αθανασιάδη στο 8' να παίζει σημαντικό ρόλο στην εξέλιξη του αγώνα. Την αποβολή κέρδισε ο Κολοβός, που ήταν σε θέση τετ α τετ, προσπέρασε τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων αναγκάζοντάς τον να τον ανατρέψει. Με αριθμητικό πλεονέκτημα από νωρίς οι κυανέρυθροι ανέλαβαν την πρωτοβουλία, μετέφεραν το παιχνίδι προς την εστία του Αντίλοβιτς και προειδοποίησαν με Γουνδουλάκη, Ρόβα.Ο Πανιώνιος πήρε τελικά το προβάδισμα στο 18' με κοντινό πλασέ του Αραβίδη, που σημείωσε το πρώτο του γκολ στο φετινό πρωτάθλημα. Ο Πανθρακικός δεν μπορούσε να αντιδράσει και οι παίκτες του Ελευθερόπουλου, που ήλεγχαν το ματς, άγγιξαν το 2-0 με τον Σάμαρη στο 42', τον οποίο σταμάτησε εντυπωσιακά ο Αντίλοβιτς. Μοναδικό απειλή για την εστία του Περιστερίδη ένα σουτ του Παπαδόπουλου στο 44', που πέρασε λίγο άουτ.Στο πρώτο μισό της επανάληψης το ματς ήταν εξαιρετικό με τις δύο ομάδες να παίζουν επιθετικά και να δημιουργούν αρκετές ευκαιρίες. Οι γηπεδούχοι άγγιξαν την ισοφάριση στο 47' με τον Σαρακατσάνο (έδιωξε στη γραμμή ο Ρόβας), ενώ ο Πανιώνιος απάντησε με διπλή ευκαιρία. Στο 50' ο Κολοβός στάθηκε άτυχος σημαδεύοντας το δοκάρι, ενώ η προσπάθεια του Οκόγιε τρία λεπτά αργότερα έφυγε μόλις άουτ. Ο Πανθρακικός δεν πτοήθηκε και με ωραίο σουτ του Μουνάφο στο 59', που νίκησε τον Περιστερίδη, έφερε το ματς στα ίσια.Ο ρυθμός στη συνέχεια έπεσε κάπως, αλλά καμία ομάδα δεν φαινόταν ικανοποιημένη με τον βαθμό της ισοπαλίας. Αμφότερες έψαχναν το γκολ, με τους γηπεδούχους να δείχνουν πιο αποφασιστικοί και να παρουσιάζονται πιο απειλητικοί. Τόσο ο Παπαδόπουλος όμως στο 81', όσο και ο Κυβελίδης στο 85' δεν κατάφεραν να κερδίσουν τον Περιστερίδη και ο Πανθρακικός το πλήρωσε. Ο μεγάλος πρωταγωνιστής, Χρήστος Αραβίδης... πλήγωσε για δεύτερη φορά τους γηπεδούχους και με το γκολ του στο 87' χάρισε την τρίτη εκτός έδρας νίκη στον Πανιώνιο.