Πήρε φόρα ο ΟΦΗ, "βλέπει" πλέι οφ

16:54 3/2/2013 - Πηγή: Sport.gr
Με πρωταγωνιστή τον Παπάζογλου, που σκόραρε και έδωσε ασίστ στον Περογαμβράκη, ο ΟΦΗ κέρδισε 2-0 την Κέρκυρα και έπιασε τον Παναθηναϊκό στην έκτη θέσηΤην τέταρτη νίκη του στα έξι τελευταία παιχνίδια πανηγυρίζει η ομάδα του Γιάννη Πετράκη, που έχει πάρει φόρα και έχει κάθε δικαίωμα να κάνει σκέψεις για την είσοδό της στα πλέι οφ. Χωρίς να αντιμετωπίσει δυσκολίες ο ΟΦΗ επικράτησε
της Κέρκυρας με 2-0, καθαρίζοντας το τρίποντο από το α' μέρος όταν με τέρματα των Παπάζογλου και Περογαμβράκη διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα. Στους 26 βαθμούς, όσους και ο Παναθηναϊκός, αλλά και έναν πίσω από τον πέμπτο ΠΑΣ Γιάννινα, βρίσκεται πλέον η κρητική ομάδα. Ακόμα πιο δύσκολα τα πράγματα για τους Φαίακες, που παραμένουν καθηλωμένοι στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, αγνοώντας τη χαρά της νίκης για 13 ματς.Απόλυτος κυρίαρχος του αγώνα ήταν στο α' μέρος ο ΟΦΗ, που μπήκε δυνατά και έδειξε από τα πρώτα λεπτά τις διαθέσεις του. Οι κρητικοί επέβαλλαν το ρυθμό τους και με τους Κουτσιανικούλη, Περογαμβράκη και Ζορμπά δημιουργούσαν συνεχώς προβλήματα στην άμυνα της Κέρκυρας. Ο Κουτσιανικούλης είχε δύο καλές στιγμές στο 17' και το 20', ενώ ο Παπάζογλου στο 27' έριξε κι αυτός την προειδοποιητική του βολή.Ενα λεπτό αργότερα ο ψηλόσωμος επιθετικός άνοιξε το σκορ με προβολή, σημειώνοντας το 5ο του γκολ στο πρωτάθλημα. Ο ΟΦΗ δεν κατέβασε ταχύτητα και συνέχισε να πιέζει, αναζητώντας το γκολ, με το οποίο θα κλείδωνε τη νίκη. Αυτό τελικά ήρθε στο 45' μετά από ασίστ του Παπάζογλου και πλασέ του Περογαμβράκη, που επίσης έφτασε τα πέντε γκολ στο πρωτάθλημα.Η Κέρκυρα από την πλευρά της παρουσίασε για ακόμα μία φορά μεγάλα προβλήματα σε όλες τις γραμμές της και περίμενε τα πάντα από τον Λεόν. Μετά το α' ημίχρονο, που ουσιαστικά δεν... υπήρχαν, προσπάθησαν να αντιδράσουν στην επανάληψη, ωστόσο αποδείχθηκε πως άργησαν να ξυπνήσουν. Η είσοδος του Γιάντση τους έδωσε επιθετική ώθηση, ωστόσο περιορίστηκαν σε κάποια καλά, αλλά άστοχα σουτ, που δεν προβλημάτισαν ιδιαίτερα τον Αγριμάκη.Η προσπάθεια των Φαιάκων εξασθένησε από τα μισά του β' μέρους, με τους γηπεδούχους να αναλαμβάνουν εκ νέου την πρωτοβουλία κα να διατηρούν εύκολα το υπέρ τους αποτέλεσμα. Τα επόμενα λεπτά ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τον ΟΦΗ να παίρνει το τέταρτο τρίποντο στα τελευταία έξι παιχνίδια του και να αισιοδοξεί ακόμα και για την είσοδό της στα πλέι οφ.