Πρώτο... set ball σωτηρίας o ΠΑΟ!

O Παναθηναϊκός πήγε προηγούμενος 8-7 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ και στη συνέχεια ανέκτησε μια διαφορά τριών πόντων (10-7) την οποία αύξησε σταδιακά φτάνοντας στο 20-13! Κάπου εκεί η ΕΑ Πατρών έριξε λευκή πετσέτα, με αποτέλεσμα το τριφύλλι να φτάσει εύκολα στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 25-20.Στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ οι ρόλοι αντιστράφηκαν και η Πάτρα
πήγε μπροστά 8-5 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ, αλλά ο Παναθηναϊκός με σερί 4-0 πήρε κεφάλι στο σκορ και το αύξησε μέχρι το δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ, ολοκληρώνοντας ένα επί μέρους σκορ 5-11 (13-16). Οι φιλοξενούμενοι κράτησαν μέχρι το τέλος μια διαφορά ασφαλείας (3+ πόντους) και τελικά κατέκτησαν το σετ 20-25.Οι δύο ομάδες πήγαν "χέρι - χέρι" στο τρίτο σετ μέχρι την πρώτη... ανάσα (8-7 η Πάτρα). Ο Παναθηναϊκός με σερί 3-0 πέρασε μπροστά 14-12, οι γηπεδούχοι "απάντησαν" άμεσα (14-14), αλλά ένα νέο σερί του ΠΑΟ έφερε το παιχνίδι στο υπέρ του 14-17, ενώ ήταν η πρώτη ομάδα που έφτασε τους 20 πόντους (17-20).Η ΕΑ Πατρών πλησίασε στον πόντο (19-20) και ο αγώνας έγινε ντέρμπι όταν μετέτρεψε το 20-23 σε 23-23 και 25-24!Σε εκείνο το σημείο, κι ενώ η μπάλα "έκαιγε" το καθαρό μυαλό και οι σωστές επιθετικές επιλογές έδωσαν στον Παναθηναϊκό το σετ (26-28) μια υπερπολύτιμη νίκη.Η σειρά ολοκληρώνεται στις τρεις νίκες και το επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων είναι προγραμματισμένο για την Παρασκευή (27/4) στο κλειστό του ΜΕΤΣ.