Προβάδισμα για Φενέρ και Τσέλσι

Η Φενέρμπαχτσε, αν και άτυχη (είχε τρία δοκάρια..!) νίκησε με 1-0 την Μπενφίκα και πήρε προβάδισμα για τον τελικό του Europa League. Στον άλλο ημιτελικό, η Τσέλσι με γκολ-φάουλ του Λουίζ στο 94' νίκησε 2-1 την Βασιλεία, που ηττήθηκε για πρώτη φορά φέτος εντός έδρας στη διοργάνωση!Πολύ καλή η Φενέρ στο πρώτο μέρος είχε δύο κλασικές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ, αλλά οι παίκτες της "σημάδεψαν" τα
δοκάρια. Στο 18' από σέντρα του Κάιτ και καρφωτή κεφαλιά του Σο η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι, ενώ στο 45' ο Γκοκάν κέρδισε πέναλτι, αλλά ο Κριστιάν το έστειλε στο δοκάρι! Τα δοκάρια... τρίτωσαν στο 51' για τους Τούρκους με τον Κάιτ, ενώ μείωσε σε 3-1 (πάντα όσον αφορά τα δοκάρια) η Μπενφίκα με σουτ του Γκαϊτάν στο 54ο λεπτό!Τελικά, οι προσπάθειες της Φενέρ καρποφόρησαν στο 72', όταν μετά από τραγικό λάθος του Μελγκαρέχο, ο οποίος γύρισε τη μπάλα πίσω, ο Κορκμάζ ακάλυπτος με κεφαλιά άνοιξε το σκορ κάνοντας το 1-0 για τους Τούρκους.Αυτό ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα, το οποίο δίνει προβάδισμα πρόκρισης στην Φενέρ ενόψει της ρεβάνς που θα γίνει στην έδρα της Μπενφίκα.Φενέρμπαχτσε: Βολκάν, Κορκμάζ, Γιόμπο, Τσίγκλερ, Γιοκχάν, Τοπάλ, Μεϊρέλες (64' Ουτσάν), Κριστιάν (86' Σαχίν), Σο (87' Κράσιτς), Κάουτ, Ουεμπό.Μπενφίκα: Αρτούρ, Περέιρα, Γκαράι, Ζαρντέλ, Αϊμάρ (46' Γκαϊτάν), Μάτιτς, Γκόμες (81' Μάρτινς), Καρντόσο, Τζον (64' Ροδρίγο), Σάλβιο, Μελγαρέχο.Στο τέλος η ΤσέλσιΗ Βασιλεία δεν είχε  ηττηθεί στην έδρα της φέτος στο Europa League, ωστόσο για όλα υπάρχει η πρώτη φορά. Η Τσέλσι της έσπασε στο αήττητο, με γκολ-φάουλ του Λουίζ στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων (1-2). Νωρίτερα, ο Τέρι έχασε μεγάλη ευκαιρία στο 92' με κεφαλιά, αλλά ο Ζόμερ απέκρουσε σωτήρια. Ωστόσο, στη φάση του φάουλ φέρει ευθύνη για το γκολ που δέχεται...Η Τσέλσι είχε προηγηθεί στο 12', όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Λάμπαρντ, ο Μόουζες με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και έκανε το 0-1 για τους Λονδρέζους.Στο 48' ο Στόκερ απέφυγε δύο παίκτες βρήκε χώρο έκανε και το σουτ με την μπάλα να σταματά στο δεξί κάθετο δοκάρι του Τσεχ. Δοκάρι, βέβαια είχε και η Τσέλισ με τον Τόρες στο 54', όταν σημάδεψε την δεξιά κάθετη δοκό από το ύψος του πέναλτι με σουτ.Οι Ελβετοί ισοφάρισαν στο 87' με πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Σαρ και το οποίο αμφισβήτησαν οι Αγγλοι, αλλά, όπως προαναφέραμε ο Λουίς με φάουλ στο 94' έδωσε τη νίκη στην Τσέλσι και το προβάδισμα για την πρόκριση στον τελικό, με τον επαναληπτικό να διεξάγεται στο Λονδίνο.ΒΑΣΙΛΕΙΑ: Ζόμερ, Φιλίπ Ντεγκέν, Σερ, Ντράγκοβιτς, Παρκ Γιου-Χο, Φάμπιαν Φράι, Ελ Νερί (65' Ζακ Ζουά), Ντιέ (61' Μαρσέλο Ντίας), Σαλάχ (78' Νταβίντ Ντεγκέν), Στόκερ, Στρέλερ.ΤΣΕΛΣΙ: Τσεχ, Αθπιλικουέτα, Ιβάνοβιτς, Τέρι, Άσλεϊ Κόουλ, Νταβίντ Λουίζ, Ραμίρες, Λάμπαρντ (79' Οσκάρ), Μόουζες, Αζάρ (71' Μάτα), Τόρες.