Σε τροχιά πλέι οφ ο Αστέρας, σε περιπέτειες ο Εργοτέλης

16:58 4/3/2012 - Πηγή: Sport.gr
Η ομάδα του Σάκη Τσιώλη εκμεταλλεύτηκε τα καλά της διαστήματα στην αναμέτρηση, τις πολλές αμυντικές αδυναμίες των κρητικών και έφτασε σχετικά εύκολα στην κατάκτση των τριών βαθμών, που την βάζουν σε τροχιά πλέι οφ. Πρωταγωνιστής των αρκάδων ο Ναβάρο, που πέτυχε τα δύο από τα τρία γκολ της ομάδας του. Στην αντίπερα όχθη, το συγκρότημα του Νίκου Καραγεωργίου συνέχισε τον κακό απολογισμό στα εκτός έδρας ματς στο πρωτάθλημα και πλέον μπαίνει σε περιπέτειες, αναφορικά με την παραμονή του στην Super League.Πολύ
μέτριο ήταν το θέαμα που παρουσίασαν οι δύο ομάδες στην Τρίπολη, στην μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο του ρυθμού στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, αλλά η υπεροχή τους ήταν φλύαρη, χωρίς κάποια αξιόλογη φάση στα καρέ του Μπαντή.Αστέρας και Εργοτέλης αναλώθηκαν σε παιχνίδι κέντρου, με τις δυνατές μονομαχίες και τα λάθη να κυριαρχούν στον αγωνιστικό χώρο. Μετά το 30', οι γηπεδούχοι άρχισαν να ισορροπούν την αναμέτρηση και να βγαίνουν με αξιώσεις στην επίθεση.Στο 34', οι προσπάθειες της ομάδας του Τσιώλη απέφεραν καρπούς. Μετά από σέντρα του Χουανίτο, ο Ναβάρο πρόλαβε τον Γιαλούση και με δυνατή κεφαλιά, λίγο μέσα από την γραμμή της μεγάλης περιοχής, νίκησε τον Πίρσον και άνοιξε το σκορ για τον Αστέρα. Το 1-0 υπέρ των αρκάδων έμεινε, μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.Οι αρκάδες ξεκίνησαν δυνατά το δεύτερο μέρος και στο 57', κατάφεραν να διπλασιάσουν το προβάδισμα τους και να πάρουν σαφές προβάδισμα για την τελική επικράτηση.Μετά από ασταθή απόκρουση του Πίρσον, σε μακρινό σουτ του Σολάκη, ο Ράγιο, από κοντά, δεν δυσκολεύτηκε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα, γράφοντας το 2-0 για τους γηπεδούχους.Παρά τις γρήγορες αλλαγές, προσώπων και σχήματος, από τον Νίκο Καραγεωργίου, οι κρητικοί όχι μόνο δεν μπόρεσαν να βελτιώσουν την εικόνα τους και να φτάσουν στην μείωση του σκορ, αλλά δέχτηκαν και τρίτο τέρμα.Στο 71', μετά από μακρινή πάσα του Πουλίδο, ο Ναβάρο, με υπέροχο ψηλοκρεμαστό πλασέ από το ύψος της περιοχής, πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και διαμόρφωσε το 3-0 για τον Αστέρα, δίνοντας παράλληλα διαδικαστικό χαρακτήρα στα λεπτά που απέμεναν.Τίποτα δεν άλλαξε, μέχρι το τέλος του αγώνα, με τον Αστέρα Τρίπολης να πανηγυρίζει την νίκη με 3-0 επί του Εργοτέλη και να βρίσκεται δύο βαθμούς πίσω από τον πέμπτο Ατρόμητο.