Σφράγισε το 40ο με νίκη ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός συνδύασε με νίκη τη φιέστα για την κατάκτηση του 40ου πρωταθλήματος της ιστορίας του. Ο Πανιώνιος αποδείχθηκε σκληρό καρύδι, αλλά οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν να κάμψουν την αντίστασή του και με γκολ των Μήτρογλου και Αβραάμ Παπαδόπουλου πήρε τη νίκη με 2-1.Πριν από τη σέντρα του αγώνα, την εμφάνισή τους στον αγωνιστικό χώρο έκαναν οι Κριστιάν
Καρεμπέ και Ζιοβάνι, οι οποίοι αποθεώθηκαν από τον ερυθρόλευκο κόσμο.Το Καραϊσκάκη δεν ήταν γεμάτο, αλλά είχε αρκετό κόσμο και το πιο σημαντικό ήταν πως αρκετές οικογένειες με τα παιδιά τους βρέθηκαν στις κερκίδες του γηπέδου.Ο Μίτσελ είχε σαν στόχο η ομάδα του να παίξει επιθετικό ποδόσφαιρο και γι` αυτό χρησιμοποίησε μαζί στην 11άδα, Τζιμπούρ και Μήτρογλου.Το ματς ξεκίνησε ιδανικά για τους ερυθρόλευκους, οι οποίοι άνοιξαν το σκορ στο 12ο λεπτό με όμορφο γκολ του Μήτρογλου, που ζέστανε το κλίμα.Ο Πανιώνιος, όμως, δεν περιορίστηκε σε ρόλο κομπάρσου και οι παίκτες του εκμεταλλεύθηκαν τις αμυντικές αδυναμίες του Ολυμπιακού, που ήταν εμφανείς σε ένα ακόμη παιχνίδι. Σε μία τέτοια φάση ο Σάμαρης βρέθηκε μόνος του στην ερυθρόλευκη περιοχή και με διαγώνιο σουτ έκανε το 1-1 για τους κυανέρυθρους στο 20ο λεπτό.Ο Ολυμπιακός είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και την κατοχή της μπάλας, ωστόσο, ο Πανιώνιος κράτησε το μηδέν με επεμβάσεις του Ανέστη και δημιούργησε σημαντικές ευκαιρίες με αντεπιθέσεις, ιδιαίτερα από την αριστερή πτέρυγα. Ο Μέγιερι, όμως, κράτησε το 1-1 μέχρι το ημίχρονο.Ο Μίτσελ αναγκάστηκε λοιπόν να περάσει στο ματς τον Αριελ Ιμπαγάσα στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, γεγονός που άρεσε και στον κόσμο, ο οποίος νωρίτερα είχε "ζεσταθεί" αποθεώνοντας τα τμήματα βόλεϊ του Ολυμπιακού, που μπήκαν με τις πέντε κούπες που κατέκτησαν φέτος στο Καραϊσκάκη.Με την είσοδο του Ιμπαγάσα ο Ολυμπιακός αύξησε την πίεσή του και ουσιαστικά έπαιζε στο μισό γήπεδο τον Πανιώνιο, χωρίς ωστόσο να καταφέρει να βρει ένα γρήγορο γκολ.Στο 64` οι ερυθρόλευκοι είχαν και δοκάρι με τον Φετφατζίδη, έπειτα από 1-2 με τον Ιμπαγάσα, αλλά δεν κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα.Ο Ολυμπιακός έλυσε τελικά τον γόρδιο δεσμό της κυανέρυθρης άμυνας στο 72ο λεπτό, με στημένη φάση. Με εκτέλεση φάουλ του Ιμπαγάσα και κεφαλιά του Αβραάμ ήρθε το 2-1 για τους ερυθρόλευκους.Αυτό το γκολ ήταν αρκετό για τον Ολυμπιακό που πανηγύρισε μαζί με τους φιλάθλους του το 40ο πρωτάθλημα της ιστορία του.