Στο κυνήγι των πλέι οφ ο ΠΑΣ, 1-0 στα Πηγάδια

Η Ξάνθη έχανε τις ευκαιρίες, αλλά ο ΠΑΣ Γιάννινα με γκολ του Φώτη Γεωργίου στο 69' νίκησε 1-0 στα Πηγάδια και κατακτώντας ένα υπερπολύτιμο τρίποντο παραμένει ζωντανός στο κυνήγι των πλέι οφΑποφασισμένοι να κυνηγήσουν μέχρι τέλους την ευρωπαϊκή προοπτική είναι στα Γιάννινα. Η ομάδα του Χριστόπουλου μετά από τρία ματς χωρίς τρίποντο κέρδισε στη Ξάνθη με 1-0 χάρη σε τέρμα, που σημείωσε
στο 69' ο Γεωργίου. Με αυτή την επιτυχία ο ΠΑΣ παρέμεινε στην 5η θέση, ισοβαθμώντας με τον Παναθηναϊκό. Αξια της μοίρας της η ομάδα του Ουζουνίδη, που είχε πολλές ευκαιρίες να σκοράρει, αλλά είτε έπεφτε πάνω στον Ταμπάση, είτε ήταν αναποτελεσματική. Ως εκ τούτου το... όνειρο της πεντάδας απομακρύνεται, αφού έμεινε τέσσερις βαθμούς πίσω από την πεντάδα.Με τη Ξάνθη να είναι καλύτερη και να φτάνει πιο κοντά στο γκολ ολοκληρώθηκε το α' ημίχρονο. Η ομάδα του Ουζουνίδη είχε κυρίως την κατοχή, αλλά στις 2-3 φορές, που κατάφερε να βρει την τρύπα στην άμυνα των φιλοξενούμενων ήταν αναποτελεσματική σπαταλώντας όλες τις καλές της ευκαιρίες. Στο 14' ο Πάντος πρόλαβε τον Σολτάνι πριν στείλει την μπάλα στα δίχτυα, ο Μαρσελίνιο στο 20' σούταρε από καλή θέση άουτ, ενώ στη μεγαλύτερη ευκαιρία ο Ντιέ σούταρε μόλις άουτ στο 27'.Από την άλλη πλευρά, ο ΠΑΣ Γιάννινα προσπάθησε κυρίως να προφυλάξει την εστία του και ανέβηκε κυρίως μετά το μισάωρο, δίχως πάντως να μπορεί να βρει τους διαδρόμους προς την εστία των ακριτών. Την καλή του στιγμή -και μοναδική στο ημίχρονο- ωστόσο την είχε στο 16' όταν ο Λοντίγκιν απόκρουσε εντυπωσιακά την σκαστή κεφαλιά του Λίλα μετά από εκτέλεση κόρνερ.Με τον Μαρσελίνιο να ανεβάζει ταχύτητα στην επανάληψη η Ξάνθη έγινε πιο επιθετική και πιεστή, δημιουργώντας πολλά προβλήματα στην αμυντική λειτουργία του ΠΑΣ, τον οποίο κρατούσε όρθιο με τις επεμβάσεις του ο Ταμπάσης. Ο έλληνας τερματοφύλακας είπε δύο φορές όχι στον Μαρσελίνιο (στο 49' και το 63'), που βρέθηκε σε εξαιρετικά ευνοϊκές θέσεις μέσα στην περιοχή, ενώ οι ακρίτες έχασαν μεγάλη ευκαιρία και με τον Μάνταλο στο 60'.Ο νόμος του ποδοσφαίρου όμως βρήκε για μία ακόμα φορά εφαρμογή και στο 69' ήρθε η ψυχρολουσία για τη Ξάνθη, που κυριαρχούσε. Ο ΠΑΣ βγήκε ταχύτατα στην αντεπίθεση και αντίθετα στη ροή του αγώνα άνοιξε το σκορ με τον Γεωργίου μετά από ασίστ του Ιλιτς. Η ομάδα του Ουζουνίδη προσπάθησε να αντιδράσει, βγήκε εκ νέου στην επίθεση, αλλά ο Χριστόπουλος φρόντισε να καλύψει τα νώτα του με την είσοδο των Ντάσιου, Κεϊτά και Βίλα. Η Ξάνθη εγκλωβίστηκε, δεν απείλησε ουσιαστικά εκ νέου και ο ΠΑΣ πήρε σπουδαίο διπλό στα Πηγάδια.