Τον σταμάτησαν δοκάρι, Κουντιτσίνι και... Λίνο

Ισόπαλος χωρίς γκολ (0-0) αναδείχθηκε ο ΠΑΟΚ με την Τότεναμ στην κατάμεστη Τούμπα για την πρώτη αγωνιστική των ομίλων του Europa League. Ο Χάρι Ρέντναπ παρέταξε την ομάδα του χωρίς τα μεγάλα της αστέρια και ο Δικέφαλος του Βορρά κοίταξε στα μάτια τη φημισμένη του αντίπαλο, χάνοντας μεγάλες ευκαιρίες για να πανηγυρίσει μία σπουδαία νίκη. Μεγαλύτερη όλων το χαμένο πέναλτι του Λίνο
στο 32' (αρχικά είχε σκοράρει, αλλά ο Μάζιτς έδωσε επανάληψη), αλλά και το δοκάρι του Ιβιτς στις καθυστερήσεις του αγώνα. Τεράστιο ρόλο στο ισόπαλο αποτέλεσμα έπαιξε και ο Κουντιτσίνι, ο οποίος πραγματοποίησε εξαιρετικές επεμβάσεις, κρατώντας όρθια την Τότεναμ στη Θεσσαλονίκη. Εσωσε στη γραμμή ο ΚοντρέραςΜοιρασμένο ήταν το πρώτο ημίχρονο στην Τούμπα, με την κατοχή να έχουν κυρίως οι άγγλοι, αλλά τον ΠΑΟΚ την μεγαλύτερη ευκαιρία, όταν ο Λίνο αστόχησε σε εκτέλεση πέναλτι. Οι παίκτες της Τότεναμ με την εξαιρετική τους τεχνική δημιουργούσαν προβλήματα στην άμυνα του Δικεφάλου, που όμως έβρισκε τρόπους να αντιδράει σωστά και να απομακρύνει τους κινδύνους. Ουσιαστικά οι άγγλοι είχαν δύο καλές στιγμές, με τον Κοντρέρας στο 11' να διώχνει πάνω από τη γραμμή το σουτ του Φαλκέ, καθώς και ένα εξαιρετικό φάουλ του Παβλιουτσένκο στο 40', που κατέληξε άουτ.Βιάστηκε ο Κοντρέρας, "λύγισε" ο ΛίνοΕπιθετικά οι παίκτες του Μπόλονι στηρίχθηκαν κυρίως στις ενέργειες του Βιεϊρίνια, που στο 17' και στο 19' βρέθηκε σε πλεονεκτικές θέσεις, αλλά δεν βρήκε στόχο. Η καθοριστική στιγμή ήταν η φάση του 32' όταν ο Μάζιτς σφύριξε πέναλτι σε βάρος του Κουντιτσίνι και υπέρ του Αθανασιάδη (δύο λεπτά νωρίτερα το είχε αρνηθεί στον Κέιν). Η βιασύνη όμως του Κοντρέρας (μπήκε στην περιοχή) ανάγκασε τον διαιτητή να δώσει επανάληψη και ενώ οι θεσσαλονικείς πανηγύριζαν. Ο Λίνο "λύγισε" ψυχολογικά στη δεύτερη εκτέλεση (κουνήθηκε ο Κουντιτσίνι πριν την εκτέλεση) και ο ΠΑΟΚ έχασε μοναδική ευκαιρία για να προηγηθεί, ενώ στη συνέχεια φάνηκε επηρεασμένος από την απώλεια του πέναλτι, χάνοντας την ψυχραιμία του.Εψαξε το γκολ ο ΠΑΟΚ, το άγγιξε με ΚλάουςΣτην επανάληψη ο ΠΑΟΚ έδειξε να ξεπεράσει το σοκ του χαμένου πέναλτι και στο πρώτο τέταρτο, αφού ανάγκαζε σε λάθη τους άγγλους, μπήκε τέσσερις φορές επικίνδυνα στην αντίπαλη περιοχή (τις δύο από δεξιά με Σαλπιγγίδη, Ετό), ενώ είχε και ένα καλό σουτ με τον Βιεϊρίνια. Η απάντηση της Τότεναμ ήταν ένα σουτ άουτ του Φαλκέ από δύσκολη θέση, αλλά ουσιαστικά σε κενή εστία μετά από λάθος του Κρέσιτς. Ηταν όμως πλέον ξεκάθαρο πως ο Δικέφαλος είχε βρει ρυθμό και έψαχνε το γκολ, με τον Αθανασιάδη να έχει στο 66' μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει μετά από σέντρα του Σαλπιγγίδη.Δοκάρι ο Ιβιτς, κατέβασε τα ρολά ο ΚουντιτσίνιΟ Μπόλονι θέλησε να κάνει πιο επιθετικό τον ΠΑΟΚ, περνώντας στον αγώνα τον Ιβιτς και οι ασπρόμαυροι με καλή ψυχολογία και τη συμπαράσταση του κόσμου είχαν την πρωτοβουλία και στο 83' άγγιξαν εκ νέου το γκολ σε διπλή ευκαιρία. Ο Κουντιτσίνι όμως είπε όχι τόσο στον Ιβιτς, όσο και σε εντυπωσιακό γυριστό του Αθανασιάδη. Ο ιταλός ουσιαστικά ήταν αυτός, που κράτησε όρθια την Τότεν