Την έσωσε ο Βουκόγιεβιτς

22:00 15/9/2011 - Πηγή: AEK365
EUROPA LEAGUE- 5ος ΟΜΙΛΟΣ- 1η αγωνιστική ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ- ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ: 5-1 ΓΗΠΕΔΟ: Ιζέτ Ινονού Η Μπεσίκτας, όντας ψυχωμένη με όλη την περιρρέουσα ατμόσφαιρα, κέρδισε άνετα με 5-1 την Μακάμπι Τελ Αβίβ, παίζοντας κατά διαστήματα πολύ ωραίο ποδόσφαιρο. Μέσα σε ένα πολύ φορτισμένο κλίμα στο «Ιζέτ Ινονού», η Μπεσίκτας ξεκίνησε με γκολ από τα αποδυτήρια. Ο Ουισάλ έκανε πανέμορφη κάθετη πάσα και ο Ούγκο Αλμέιδα εκτέλεσε
άψογα τον Χαΐμοφ στο 3ο λεπτό. Η Μπεσίκτας ήταν η απόλυτη κυρίαρχος του αγώνα και 28' πέτυχε και δεύτερο γκολ. Ο Κουαρέσμα μπήκε από αριστερά και έβγαλε τρομερή σέντρα με το εξωτερικό του δεξιού ποδιού. Η μπάλα έφτασε στον Αλμέιδα, ο οποίος με διπλή προσπάθεια έκανε το 2-0. Οι φιλοξενούμενοι ξαναμπήκαν στο ματς στο 49ο λεπτό, καθώς ο Κεχάτ μείωσε με κοντινό πλασέ σε 2-1. Αυτό το γκολ όμως φάνηκε πως θύμωσε τους Τούρκους, που στη συνέχεια ήταν ασταμάτητοι. Αρχικά στο 50ο λεπτό ο Αουρέλιο με κεφαλιά έκανε το 3-1, ενώ 3 λεπτά αργότερα ο Κορκμάζ έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του. το τελικό 5-1 διαμόρφωσε ο Εντού στο 88' ΜΠΕΣΙΚΤΑΣ: Ρουστού, Κομπαγιάσι, Σίβοκ, Εργκεμέν Κορκμάζ, Κουαρέσμα (86' Πεκτεμέκ), Φερνάντες, Αουρέλιο, Νταγκ, Ουισάλ, Σιμάο (80' Κάβλαρ), Ούγκο Αλμέιδα (58' Εντού). ΜΑΚΑΜΠΙ: Χαΐμοφ, Νιβάλντο, Ζιβ, Παβίσεβιτς, Βερέντ, Μεντουνγιάνιν, Γεϊνί (46' Ατάρ), Νταχάν, Νταμπούρ (46' Ιτζάκι), Κεχάτ, Κολαούτι (59' Πάντσετς).   ΝΤΙΝΑΜΟ ΚΙΕΒΟΥ- ΣΤΟΟΥΚ: 1-1 ΓΗΠΕΔΟ: Βαλερί Λομπανόφσκι Ο Βουκόγιεβιτς έσωσε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων την παρτίδα για τη Ντιναμό Κιέβου, καθώς έκανε το 1-1 κόντρα στη Στόουκ. Καλύτερη η Ντιναμό στο πρώτο ημίωρο με τρεις καλές φάσεις για γκολ. Αρχικά οι Γκαρμάς και Σεφτσένκο αστόχησαν από καλές θέσεις στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ στο 27' ο Σόρενσεν έδιωξε εντυπωσιακά την προσπάθεια του Νίνκοβιτς. Η μοναδική καλή στιγμή της Στόουκ ήταν ένα σουτ Σότον στο 22', το οποίο πέρασε μόλις άουτ. Στο 35ο λεπτό και πάλι ο Σόρενσεν έσωσε την εστία του σε σουτ του Μιλέφσκι. Η Ντιναμό έχασε τις ευκαιρίες στο πρώτο μέρος, αλλά η Στόουκ άνοιξε το σκορ στο 55ο λεπτό. Ο Σότον έκανε τη σέντρα από τα αριστερά και ο Ζερόμ με ψύχραιμο σουτ νίκησε τον Σοφκόφσκι. Στη συνέχεια η Ντιναμό προσπάθησε να αντιδράσει και τα κατάφερε στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Βουκόγιεβιτς. ΝΤΙΝΑΜΟ: Σοφκόφσκι, Ντανίλο Σίλβα, Μπετάο, Ποπόφ, Βουκόγιεβιτς, Γιουσούφ, Νίνκοβιτς (58' Αλίγιεφ), Αρούνα (75' Μπράουν), Σεφτσένκο, Γιαρμολένκο, Μιλέφκι. ΣΤΟΟΥΚ: Σόρενσεν, Χουθ, Σόουκρος, Άπσον, Ουίλκινσον, Σότον (84' Γουάιτχεντ), Γουέλαν, Ντιαό, Παλάσιος (87' Βάλτερς), Τζόουνς, Ζερόμ (75' Πέναντ).