Βάσκος τρομοκράτης!

Δεύτερο διαδοχικό διπλό για τον Ολυμπιακό στη Euroleague, που πέρασε... αέρας από τη Βιτόρια, 89-72 την Κάχα Λαμποράλ!Με ρεκόρ 4-2 και τέσσερις αγωνιστικές να απομένουν, οι ερυθρόλευκοι ελπίζουν ακόμα και για την 1η θέση του ομίλου. Εξαιρετικό κατά διαστήματα μπάσκετ από την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, που εκτός από τη σημαντική νίκη, κρατά και την εξαιρετική εμφάνιση
(σε άμυνα και επίθεση) από τον Τζος Πάουελ, ο οποίος δείχνει να μπαίνει στο πετσί του ρόλου του. Οι ερυθρόλευκοι, με τις νίκες και πολύ περισσότερο τις εμφανίσεις σε Μιλάνο και Βιτόρια, δείχνουν να πατούν γερά στα πόδια τους και να ξεπερνούν τον... εφιάλτη της Ζαλγκίρις.Ουσιαστικά η Κάχα Λαμποράλ ήταν ανώτερη μόνο στο πρώτο δίλεπτο, διάστημα στο οποίο προηγήθηκε με 5-0. Με όπλο την κυριαρχία στα ριμπάουντ (σ.σ.: ενδεικτικό ότι έως το 13' η Κάχα δεν είχε αμυντικό!) και τους Παπανικολάου, Πρίντεζη και Πάουελ να αναλαμβάνουν δράση στην επίθεση, οι ερυθρόλευκοι από τα μισά της περιόδου κι έπειτα πήραν το πάνω χέρι, κλείνοντάς την στο υπέρ τους 22-19.Στη διάρκεια του δεύτερου δεκαλέπτου, με τους Σπανούλη και Χάινς να μπαίνουν στην... επιθετική εξίσωση και παρά τα αμυντικά της προβλήματα, η ελληνική ομάδα έβαλε βάσεις νίκης, χτίζοντας μια διαφορά που... γυρόφερνε τους 10π. (+10 η μέγιστη τιμή της -44-34-). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο +7 (47-40) για τον Ολυμπιακό.Τα πράγματα έγιναν πολύ πιο εύκολα για την ομάδα του Μπαρτζώκα, όταν στο ρεπερτόριό της έβαλε και την άμυνα. Κρατώντας στους 11 πόντους την Κάχα σε όλο το τρίτο δεκάλεπτο, κατάφερε όχι απλώς και μόνο να παγιώσει το προβάδισμά της, αλλά και το να εκτοξεύσει στους 18 πόντους στο φινάλε της περιόδου (69-51), με τον Κάιλ Χάινς να κάνει ό,τι θέλει με τα αντίπαλα... θηρία!Το μόνο που έπρεπε, πλέον, να κάνει ο Ολυμπιακός ήταν σωστή διαχείριση ενός αγώνα, που όπως εξελισσόταν δεν... γυρνούσε ούτε με θαύμα. Οι παίκτες του Μπαρτζώκα πιστοποίησαν την κυριαρχία τους και στο τέταρτο δεκάλεπτο, φτάνοντας με άνεση στη νίκη, αν και στο φινάλε με τρίποντα οι βάσκοι μάζεψαν κάπως τη διαφορά.