Greeks Abroad | "Διαστημικός" Ταπούτος, αλλά... ήττα στην τελευταία "στροφή"

Με τον ιδανικό τρόπο ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του με τη φανέλα της Ολίν Εντιρνέ ο Χρήστος Ταπουτός ο οποίος διέλυσε την άμυνα της Φενέρμπαχτσε, ωστόσ δεν κατάφερε να αποτρέψει και την εντός έδρας ήττα για την ομάδα του, αφού οι φιλοξενούμενοι επικράτησαν με 67-83.

Ο 30χρονος Ελληνας φόργουορντ φόρτωσε με 20 πόντους το καλάθι της Φενέρ όντας κορυφαίος για την Ολίν και πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης, ενώ μάζεψε και 4 ριμπάουντ.

Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι -σε ένα ματς χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον εκατέρωθεν, με την Ολίν να έχει εξασφαλίσει την παραμονή και την Φενέρ τη δεύτερη θέση της κανονικής διάρκειας- κατόρθωσαν να "καθαρίσουν" το παιχνίδι ουσιαστικά από το πρώτο ημίχρονο, μιας και στο 20λεπτο είχαν "χτίσει" διαφορά 23 πόντων (20-43). Ο Μπο ΜακΚάλεμπ ήταν εκείνος που ξεχώρισε οδηγώντας την ομάδα του στη νίκη σημειώνοντας 18 πόντους.