Α1 ΓΥΝΑΙΚΩΝ | Στον τελικό το Ελληνικό, άφησε έξω τον Αθηναϊκό

Το Ελληνικό επικράτησε με 44-61 του Αθηναϊκού, έκανε το 3-2 στην ημιτελική σειρά της Α1 Γυναικών και πήρε την πρόκριση για τον τελικό που θα βρεθεί αντιμέτωπο με τον Παναθηναϊκό, ο οποίος προηγείται με 2-0.

Το Ελληνικό κυριάρχησε στον αγώνα, εκτός από τα πρώτα δέκα λεπτά όπου και οι δυο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ. Στη δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενες έτρεξαν και η Μπριάνα Μπροκ κυριαρχούσε κάτω από τα καλάθια, με το σκορ ημιχρόνου να διαμορφώνεται σε 23-32.

Στο δεύτερο ημίχρονο η διαφορά έφτασε ακόμα και στο +13 για την ομάδα του Ελληνικού.

Ο Αθηναϊκός προσπάθησε με σκληρή άμυνά στο τέταρτο δεκάλεπτο να επανέλθει στον αγώνα και μείωσε στο -7 με 36-43 και 42-49. Η είσοδος όμως της Μπροκ έγειρε την πλάστιγγα υπέρ των φιλοξενουμένων για άλλη μια φορά και έστειλε την ομάδα του Ελληνικού στον τελικό.

Δεκάλεπτα: 13-14, 23-32, 34-43, 44-61
Διαιτητές: Καλδίρης, Παυλόπουλος
Αθηναϊκός (Λειβάδης): Λύμουρα 14 (1τρ., 10 ριμπ.), Σπαθάρου 3, Καζαντζίδου 2, Κασάπογλου 2, Ζότοβα, Κεχαγιά 12, Χαλικιά, Κοσμά 9 (1τρ. 6 ριμπ.), Ισκιόγλου, Κυριακοπούλου 2.
Ελληνικό (Καπογιάννη): Σταμάτη 7 (1τρ., 6 ασίστ), Ευμορφοπούλου 2, Αξιοπούλου 7 (1), Μπαλτά 6, Χαλιβερά 8 (1τρ., 9 ριμπ.), Σπαθάρη, Μπόννη 9 (1τρ. 5 ρίμπ.), Μπροκ 20 (15 ριμπ.), Μουρντ 2.