ΑΡΗΣ | Με σούπερ Πάσαλιτς

Με εξαίρεση το τρίτο δεκάλεπτο, ο Αρης είχε τον έλεγχο στην μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, επικράτησε του Πανελευσινιακού με 76-85 για την τέταρτη αγωνιστική της Α1 και πανηγύρισε την δεύτερη νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα.

Ο Αρης ξεκίνησε πιο δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο και στο 4' προηγήθηκε με 4-10 με καλάθι του Βεργίνη. Στη συνέχεια ο Πανελευσινιακός πάτησε γκάζι και στο 7' ισοφάρισε σε 12-12 αλλά ο Αρης

κατάφερε ξανά να προηγηθεί και στο τέλος του δεκαλέπτου έφτασε στο +5 (19-26).

Ο Αρης συνέχισε με τον ίδιο ρυθμό και το δεύτερο δεκάλεπτο. Στο 14' μπήκε στο παρκέ ο Τσιάρας, ο οποίος έκανε ντεμπούτο στην φετινή Α1 με την φανέλα του Αρη, ενώ η ομάδα της Θεσσαλονίκης συνέχιζε να διατηρεί το προβάδισμα. Με οδηγό τον Πάσαλιτς ο Αρης, ανέβαζε σιγά σιγά την διαφορά, η οποία στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, έφτασς τους 10 πόντους (35-45).

Στην επανάληψη η ομάδα της Ελευσίνας έκανε την αντεπίθεσή της και με οδηγό την άμυνα, κατάφερε στο 27' να μειώσει στον πόντο (50-51) με τρίποντο του Λιακόπουλου και με 2/2 βολές του ίδιου να ισοφαρίσει αμέσως μετά σε 52-52. Στο 29' μάλιστα προηγήθηκε με 60-54 με δύο τρίποντα του Παπανικολάου.

Η τελευταία περίοδος εξελίχθηκε σε "ντέρμπι" καθώς οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ στην μεγαλύτερη διάρκειά της. Στο 36' ο Αρης βρισκόταν μπροστά στο σκορ με μόλις έναν πόντο διαφορά (67-68), έπειτα όμως ανέβασε ρυθμό και στο 39' προηγήθηκε με 71-81 μετά από κάρφωμα του Πελεκάνου και ουσιαστικά "κλείδωσε" τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 19-26, 35-45, 60-56, 76-85