ΜΑΛΑΓΑ | Στην παράταση δια χειρός Κάλογουεϊ

Η Μάλαγα ενώ έχανε ακόμη και με 12 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, έκανε την ανατροπή στην τελευταία περίοδο, έστειλε το ματς στην παράταση, πήρε τελικά τη νίκη με 91-89 επί της Σιένα, για την τρίτη αγωνιστική της Ευρωλίγκας και άφησε την ιταλική ομάδα χωρίς νίκη στην διοργάνωση.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες αρχικά δεν παρουσίαζαν μεγάλες διαφορές και πήγαιναν χέρι χέρι στο σκορ. Η Μάλαγα όμως πάτησε γκάζι και στο 7' προηγήθηκε με 14-6. Η Σιένα ανέβασε το ρυθμό της αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 20-16 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Στην δεύτερη περίοδο η Σιένα έκανε

την αντεπίθεσή της και αφού ισοφάρισε σε 28-28 στο 14' προηγήθηκε με 28-31 ένα λεπτό αργότερα και κατάφερε να διατηρήσει το μικρό αυτό προβάδισμα ως το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (42-43) με την Μάλαγα όμως να μην την αφήνει να ανοίξει τη διαφορά.

Στην επανάληψη η Σιένα ήταν αυτή που έλεγξε το παιχνίδι και με τους Μπράουν και Ρες ανέτρεψε τα δεδομένα και με επιμέρους σκορ 15-25 πήρε το προβάδισμα και στο 30' βρέθηκε στο +11 (57-68).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο και ενώ η Σιένα επαναπαύτηκε με την διαφορά που είχε πάρει, η Μάλαγα "ψαλίδιζε" αργά αλλά σταθερά την διαφορά, ώσπου με ένα τρίποντο του Κάλογουεϊ, μείωσε σε 70-73 στο 36' ενώ με εντυπωσιακό κάρφωμα του Γκιστ το παιχνίδι ήρθε στα ίσια (73-73) ένα λεπτό αργότερα. Ενα λεπτό πριν από την λήξη το ματς ήταν ισόπαλο 75-75 και τελικά οδηγήθηκε στην παράταση καθώς στη λήξη το σκορ ήταν 80-80.

Στον επιπλέον χρόνο οι δύο ομάδες πάλεψαν με όσες δυνάμεις τους είχαν απομείνει αλλά ένα τρίποντο του Ερλ Κάλογουεϊ 17" πριν από την λήξη διαμόρφωσε το τελικό 91-89 και έδωσε τη νίκη στην Μάλαγα.

Δεκάλεπτα: 20-16, 42-43, 57-68, 80-80, 91-89