ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ | "Ερυθρόλευκο" προβάδισμα στο ρελαντί...

Μία περίοδος με σωστές επιλογές στην επίθεση και άμυνα για... σεμινάριο ήταν αρκετή για τον Ολυμπιακό. Οι "ερυθρόλευκοι" κράτησαν στους 6 πόντους τον ΑΓΟΡ στο δεύτερο δεκάλεπτο, διάστημα στο οποίο πέτυχαν 25 και παρά την... χαλάρωσή τους στα τελευταία λεπτά, επικράτησαν 77-62 κάνοντας το πρώτο βήμα για την πρόκριση στους τελικούς της Α1.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν καλύτερη από το Ρέθυμνο στα τρία πρώτα δεκάλεπτα, όπου "έχτισε" διαφορά ασφαλείας και στο τέλος χαλάρωσε, με συνέπεια οι φιλοξενούμενοι

να ρίξουν τη διαφορά σε φυσιολογικά επίπεδα και να περιορίσουν την έκταση της ήττας τους. Χάινς με 12 πόντους και Πάουελ με 10 και ισάριθμα ριμπάουντ ξεχώρισαν από τους γηπεδούχους, ενώ από το συγκρότημα του Θανάση Γιαπλέ, πρώτος σκόρερ ήταν ο Πάρις Χορν με 13.

Η εξέλιξη του αγώνα...

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι. Ο Ολυμπιακός βρήκε λύσεις στο σκοράρισμα από τους Πρίντεζη και Πάουελ, ενώ οι 11 από τους 12 πρώτους πόντους του ΑΓΟΡ προήλθαν από καλάθια των Κάρτερ, Πέτγουεϊ. Τόσο οι "ερυθρόλευκοι" όσο και οι Ρεθυμνιώτες δεν μπορούσαν να βρουν ρυθμό και τα λάθη διαδέχονταν το ένα το άλλο. Στην τελευταία φάση ο Χορν επιχείρησε τρίποντο, ο Σπανούλης του έκανε φάουλ, διαμαρτυρήθηκε και δέχτηκε τεχνική ποινή. Ο Αμερικανός γκαρντ από τις συνολικά 5 βολές που εκτέλεσε, ευστόχησε μόνο στις 2. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τον Παπανικολάου να "ταπώνει" τον Ντούβνιακ και τους Πειραιώτες στο +2, 18-16. Πολλά τα λάθη από τους δύο "μονομάχους", με τους γηπεδούχους να έχουν 4 και τους φιλοξενούμενους με 7!

Στα πρώτα τρία λεπτά της δεύτερης περιόδου το Ρέθυμνο πέτυχε μόλις ένα πόντο, με μια βολή του Κάρτερ, ενώ εντός παιδιάς σκόραρε για πρώτη φορά με τον Πέτγουεϊ, 5:50 πριν από το τέλος. Στο μεταξύ, οι Πρωταθλητές Ελλάδας και Ευρώπης βρήκαν ρυθμό και προηγήθηκαν για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά με τον Περπέρογλου, 31-20, ενώ έφτασαν και στο +19 στο 17’ (39-20). Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με τον Ολυμπιακό μπροστά με 43-22. Κάκιστο δεύτερο δεκάλεπτο για τον ΑΓΟΡ, που σημείωσε μονάχα 6 πόντους και είχε ήδη 12 λάθη συνολικά. Στην τελευταία φάση, ο Πέτγουεϊ τραυματίστηκε στον αστράγαλο, ωστόσο δεν είχε κάτι σοβαρό.

Ο Παπανικολάου με 1/2 βολές έκανε το 44-22, δηλαδή νταμπλ σκορ για τους "ερυθρόλευκους", που στη συνέχεια ανέβασαν τη διαφορά στο +26 (48-22). Η ομάδα του Θανάση Γιαπλέ σκόραρε μετά από περίπου δύο λεπτά, με τον Ντούβνιακ να ευστοχεί στη μία βολή εκμεταλλευόμενος την τεχνική ποινή στον Παπανικολάου. Στο 23’ οι γηπεδούχοι έφτασαν ξανά σε νταμπλ σκορ (52-26) και έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ του ΣΕΦ, με τον ΑΓΟΡ να είναι επιπόλαιος στην επίθεση και να μαρκάρει... με τα μάτια στην άμυνα. Η διαφορά συνέχισε να κυμαίνεται πάνω από τους 20 και η τρίτη περίοδος έκλεισε στο 65-37.

Ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά και στο τελευταίο δεκάλεπτο και προηγήθηκε για πρώτη φορά με 30 πόντους (69-39) δια χειρός Περπέρογλου. Στη συνέχεια ήρθε απόλυτα φυσιολογικά η χαλάρωση, με το Ρέθυμνο να κάνει επί μέρους 2-17 και να μειώνει στους 15, 71-56 και λίγο αργότερα στους 14 (72-58). Η διαφορά δεν έπεσε άλλο, με τους "ερυθρόλευκους" να επικρατούν τελικά 77-62 και τον ΑΓΟΡ να καταφέρνει να περιορίσει το μέγεθος της ήττας του.

Επόμενο "ραντεβού" των δύο ομάδων την Παρασκευή (31/5, 18:15, ΝΕΤ), ξανά στο ΣΕΦ.

Δεκάλεπτα: 18-16, 43-22, 65-37, 77-62.

Διαιτητές: Τανατζής, Μάνος, Αφεντουλίδης.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 12, Λο 4, Άντιτς 6 (2 τριπ., 5 ριμπ.), Σπανούλης 9 (7/8 βολές, 7 ασίστ), Περπέρογλου 6, Σερμαντίνι 2, Σλούκας 8, Πάουελ 10 (10 ριμπ.), Γκετσεβίτσιους 3 (1), Πρίντεζης 8, Παπανικολάου 9 (5 ριμπ.).

Ρέθυμνο (Γιαπλές): Χορν 13 (1), Καλλινικίδης 3, Προύιτ, Αγγελόπουλος 10 (5 ριμπ.), Τσαρούχας, Τσόχλας, Ντούβνιακ 3, Κόμματος 8 (2 τριπ., 9 ριμπ.), Κάρτερ 11 (2 τριπ., 5 ριμπ.), Λάτοβιτς (8 ριμπ.), Πέτγουεϊ 12 (2), Σιζόπουλος 2.