ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ | Με Θορν "φωτιά" στην πρεμιέρα

Με τον Ντουάιτ Θορν να σταματά στους 26 πόντους, το Περιστέρι πήρε τη νίκη με 77-75 επί του νεοφώτιστου Πανελευσινιακού και ξεκίνησε νικηφόρα τις υποχρεώσεις του στο φετινό πρωτάθλημα της Α1.

Στις αρχές του πρώτου δεκαλέπτου το Περιστέρι έδειχνε να πατάει καλύτερα στο παρκέ αλλά ο Πανελευσινιακός δεν άργησε να βρει ρυθμό και στο 3' το σκορ ήταν ισόπαλο 5-5. Από εκεί και έπειτα οι δύο ομάδες βάδιζαν χέρι χέρι

στο σκορ αλλά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν στο τέλος του δεκαλέπτου να προηγηθούν με 17-22.

Στην δεύτερη περίοδο και με την είσοδο του Νίκου Παπανικολόπουλου στα παρκέ, η ομάδα της Ελευσίνας πάτησε το γκάζι και στο 16' προηγήθηκε με 22-35. Στον ίδιο ρυθμό συνέχισε και στο υπόλοιπο του δεκαλέπτου και με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, βρέθηκε στο +15 (31-46).

Στην επανάληψη το Περιστέρι έκανε την αντεπίθεσή του και με ένα σερί 9 πόντων μείωσε σε 41-46 στο 23' και κατάφερε με οδηγό τον Ντουάιτ Θορν να φτάσει στο -4 (53-57) στο 38'. Ο Πανελευσινιακός όμως απάντησε άμεσα και στο τέλος του δεκαλέπτου προηγήθηκε με 53-61.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το Περιστέρι συνέχισε να "ψαλιδίζει" την διαφορά αλλά οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν το προβάδισμα. Στο 35' με τρίποντο του Ανδρέα Κανονίδη το Περιστέρι πέρασε μπροστά στο σκορ με 66-64 και το παιχνίδι μετατράπηκε σε "θρίλερ".

Δύο λεπτά πριν από την λήξη το σκορ ήταν 71-72 υπέρ των φιλοξενούμενων αλλά το προβάδισμα άλλαζε χέρια συνεχώς. Με καλάθι του Θορν το Περιστέρι πέρασε μπροστά με 75-74, 30" πριν από τη λήξη και ο Λιακόπουλος με 1/2 βολές έκανε το 75-75. Το τελικό 77-75, διαμόρφωσε ο Ντουάιτ Θορν με 2/2 βολές μετά από φάουλ του Χάρπερ Καμπ.

Δεκάλεπτα: 17-22, 31-46, 53-61, 77-75