Έκλεισε θέση στους “16” της Μαδρίτης ο Ζβέρεφ (vid)

Σε ένα ακόμη μεταμεσονύχτιο παιχνίδι στη Μαδρίτη, ο Αλεξάντερ Ζβέρεφ κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο του Ντένις Σαποβάλοφ την Κυριακή και προκρίθηκε στον 4ο γύρο του Mutua Madrid Open.

Ο 27χρονος Γερμανός, Νο5 της παγκόσμιας κατάταξης, επικράτησε 6-4, 7-5 του αριστερόχειρα Καναδού και έκλεισε το ραντεβού με τον Φραντσίσκο Τσερούντολο που λίγο νωρίτερα απέκλεισε με ανατροπή τον Τόμι Πολ, 6-7, 6-4, 6-2.

O δύο φορές πρωταθλητής της διοργάνωσης, έπιασε σπουδαία και τελείωσε το ματς με 31 winners και μόλις 7 αβίαστα λάθη, βρίσκοντας λύσεις στο γεμάτο

ποικιλία παιχνίδι του Σαποβάλοφ.

“Στο ξεκίνημα έπαιξε με πολλά drop shots. Δεν ήταν τόσο επιτυχημένη τακτική και στο 2ο σετ ξεκίνησε να παίζει πιο καθαρά από τη βασική γραμμή. Ήταν δύσκολα στο τέλος αλλά είμαι χαρούμενος που πέρασα” είπε ο Ζβέρεφ αμέσως μετά.

Shapo's backhand to Sascha's forehand @AlexZverev #MMOpen pic.twitter.com/B2W0UxyzWB

Tennis TV (@TennisTV) April 28, 2024

Το Νο4 του ταμπλό, είχε την ευκαιρία να σερβίρει στο 5-4 του 2ου σετ για τη νίκη, όμως δέχθηκε το μοναδικό του break στο ματς όμως “έσπασε” ξανά το σερβίς του αντιπάλου του και έφτασε στη νίκη μετά από 1 ώρα και 44 λεπτά.

Αυτή ήταν η 17η συνεχόμενη νίκη του Ζβέρεφ κόντρα σε αριστερόχειρα τενίστα από πέρυσι στο Roland Garros…

MADRID OPEN MEN’S DRAW | WOMEN’S DRAW | SCHEDULE (-1h)

The post Έκλεισε θέση στους “16” της Μαδρίτης ο Ζβέρεφ (vid) appeared first on Tennis24.