Συντριβή για Λιόν, «ανάσα» για Οσέρ

23:15 11/5/2011 - Πηγή: 24wro
Βαριά εκτός έδρας ήττα γνώρισε η Λιόν, η οποία υπέστη «συντριβή» με 4-0 από την Οσέρ που έκανε... αποφασιστικό βήμα παραμονής. Ήττα και για τη Μπορντό, 1-0 από τη Λανς που «καιγόταν» για τους βαθμούς, σε μπελάδες παραμένει και η Μονακό, 3-0 από τη Σοσό.

Την απευθείας έξοδο στο Champions League «κυνηγούσε» η Λιόν στο Αμπέ Ντεσάν, αλλά αντ` αυτού έφυγε με ένα «τσουβάλι» γκολ!. Οι «λιονέ» ηττήθηκαν με 4-0 από την Οσέρ η οποία από την πλευρά της απέχει πλέον ελάχιστα
από το να εξασφαλίσει και μαθηματικά την παραμονή. «Δήμιοι» των φιλοξενουμένων που από το 40` αγωνίζονταν με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Λοβρέν ήταν οι Όλιετς (20`), Τραορέ... δις (στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου και το 50`) και Χένγκμπαρτ (79`).

Μειώνονται οι ελπίδες της Ρεν για έξοδο στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις μετά το 1-1 που παραχώρησε στην Καέν στην έδρα της. Ο Μανγκάν είχε βάλει τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ, αλλά ο Νιάνγκ «εξουδετέρωσε» το γκολ του στο 55`.

Την ίδια ώρα, η μάχη για την παραμονή καλά κρατεί! Η Νις ξέφυγε 4 βαθμούς από την επικίνδυνη ζώνη χάρη στη νίκη της με 3-2 επί της «καταδικασμένης» Αρλ, ενώ Τουλούζ και Βαλενσιέν δεν «χαμογέλασαν» όσο ήθελαν μετά το μεταξύ τους 1-1.

Τρεις αγωνιστικές... αγωνίας περιμένουν και τη Μονακό που υποχρεώθηκε σε βαριά εκτός έδρας ήττα με 3-0 από τη Σοσό και βρίσκεται μόλις στο +1 από την τελευταία τριάδα. Περκί (22`) και Μάιγκα (24`) «τελειώσαν» ουσιαστικά το ματς μέσα σε δύο λεπτά, ενώ ο Μπουντεμπούζ διαμόρφωσε το τελικό 3-0 στο 84`.