Euro 2012: Πέταξε «φωτιές» η Γαλλία (photos)

00:12 6/6/2012 - Πηγή: OnSports

Απόλυτα έτοιμη εμφανίστηκε η Γαλλία λίγες ημέρες πριν από την έναρξη του Euro 2012. Η ομάδα του Λοράν Μπλαν μετά τις νίκες απέναντι σε Ισλανδία και Σερβία συνέχισε νικηφόρα, επικρατώντας άνετα 4-0 της Εσθονίας στο «MM Arena» του Λε Μαν.

Οι «τρικολόρ» έκαναν και πάλι πολύ καλή εμφάνιση και χωρίς να αντιμετωπίσουν δυσκολίες έφτασαν στη

νίκη. Μεγάλοι πρωταγωνιστές για τους γηπεδούχους, για ακόμα μία φορά ήταν οι Ριμπερί και Μπενζεμά.

Ο μέσος της Μπάγερν Μονάχου άνοιξε το σκορ στο 25΄, με τον επιθετικό της Ρεάλ Μαδρίτης να αναλαμβάνει δράση από εκεί και πέρα. Αρχικά, στο 37’ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, για να ανεβάσει το δείκτη του σκορ στο 3-0 στο 2ο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου.

Το τελικό 4-0 «έγραψε» ο Μενέζ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

ΓΑΛΛΙΑ: Γιορίς, Ντεμπισί, Ραμί, Μεξές, Εβρά, Ντιαρά (65’ Κοσιελνί), Καμπάιγ (51’ Βαλμπουενά), Μαλουντά (75’ Μενέζ), Νασρί (75’ Μπεν Αρφά), Ριμπερί (65’ Μάρτιν), Μπενζεμά (75’ Ζιρού).

ΕΣΘΟΝΙΑ: Παρέικο, Τενίστε (46’ Κρούγκλοφ), Γιέγκερ, Κλαβάν, Ραν, Πούρι, Βασίλεφ, Ντμίτριεφ, Κινκ (68’ Πούριε), Όπερ (Βοσκομπόνικοφ), Ογιάμα (61΄ Σάαγκ)