Kovalchuk και Clarkson για τους Ντέβιλς

05:51 1/2/2012 - Πηγή: OnSports

Οι Νιου Τζέρζεϊ Ντέβιλς επικράτησαν των Νιου Γιορκ Ρέιντζερς στα πέναλτι ύστερα από το 3-3 της κανονικής διάρκειας και της παράτασης.

Ένα λεπτό πριν την λήξη του 60λεπτου, ο David Clarkson ισοφάρισε και ο Ilya Kovalchuk σημείωσε το μοναδικό γκολ της διαδικασίας των πέναλτι, οπότε οι «διάβολοι» ξεκίνησαν με «δίποντο» τις υποχρεώσεις τους μετά την διακοπή του All-Star Game.

Μάλιστα διέκοψαν σειρά τριών διαδοχικών ηττών τους.

Οι Ντέβιλς έμειναν πίσω με 1-0, 2-1 και 3-2 στην κανονική διάρκεια της αναμέτρησης, με τον Kovalchuk να συμβάλει με γκολ στις ισοφαρίσεις. Το άλλο γκολ των θριαμβευτών σημειώθηκε από τον Zach Parise, ενώ οι Anton Stralman, Brian Boyle και Michael Del Zotto πρόσφεραν από ένα προβάδισμα για τους πρωτοπόρους της ανατολικής περιφέρειας του NHL.

Οι Ρέιντζερς παρέμειναν στην κορυφή της Ανατολής και της Atlantic με 67 βαθμούς, παρά την ήττα τους στα πέναλτι. Από την πλευρά της, η ομάδα του Νιου Τζέρζεϊ συμπλήρωσε 57 και βρέθηκε στην έβδομη θέση του ίδιου γεωγραφικού γκρουπ 15 συλλόγων.