Ανεβαίνουν οι Μπλάκοχκς

Οι Σικάγο Μπλάκχοκς επικράτησαν με 5-2 εκτός έδρας των Φίνιξ Κογιότες και συμπλήρωσαν τρεις νίκες στο φετινό πρωτάθλημα.

Ο Marian Hossa άνοιξε το σκορ προς το τέλος της πρώτης περιόδου, αλλά στο 42ο δευτερόλεπτο της δεύτερης ο Taylor Pyatt ισοφάρισε. Ο Jonathan Toews έδωσε γρήγορα πάλι το προβάδισμα στους «μαυραετούς», αλλά ο Ray Whitney διαμόρφωσε το 2-2 στο όγδοο λεπτό του δεύτερου εικοσαλέπτου. Μόλις 50 δευτερόλεπτα αργότερα, ο Jamal Mayers διαμόρφωσε το 3-2 υπέρ της ομάδας του Σικάγο.

Μάλιστα, στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την απόδοση τους και έφθασαν στο 5-2. Οι Dave Bolland (shorthanded) και Bryan Bickell πέτυχαν τα κρίσιμα γκολ, τα οποία οριστικοποίησαν την άνοδο των Μπλάκχοκς στους επτά βαθμούς. Από την άλλη, ο σύλλογος του Φίνιξ έμεινε στους πέντε.