Από τη Βρέμη με... φόρα στο «Καραϊσκάκης»!

Με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία θα αντιμετωπίσει η Ντόρτμουντ την ερχόμενη Τετάρτη (19/10) τον Ολυμπιακό στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής του Champions League, αφού οι πρωταθλητές Γερμανίας πέρασαν σαν… σίφουνας από την έδρα της φορμαρισμένης Βέρντερ Βρέμης (2-0) και παρά το γεγονός πως αγωνίστηκαν με αριθμητικό μειονέκτημα για σχεδόν

ένα ημίχρονο, έφθασαν στην τρίτη διαδοχική νίκη τους.

Κεφάλι στο σκορ για τους φιλοξενούμενους, στην αναμέτρηση που άνοιξε την αυλαία της ένατης αγωνιστικής της Bundesliga, έδωσε στο 42΄ ο Ιβάν Πέρισιτς με αριστερή βολίδα μέσα από την περιοχή, μην αφήνοντας κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Μίλιτς. Ο Κροάτης επιθετικός μάλιστα ήταν αυτός που υποχρέωσε τους συμπαίκτες να αγωνιστούν με παίκτη λιγότερο δύο λεπτά αφού οι δυο ομάδες μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο για το δεύτερο ημίχρονο, αντικρίζοντας τη δεύτερη κίτρινη κάρτα για σκληρό μαρκάρισμα στον Σωκράτη Παπασταθόπουλο, ενώ αξίζει να σημειωθεί πως ο Έλληνας αμυντικός ο οποίος έβγαλε όλο το ματς για τους γηπεδούχους, ήταν αυτός που κέρδισε και την πρώτη κίτρινη του Πέρισιτς!

Παρά το γεγονός πως οι ποδοσφαιριστές του Τόμας Σάαφ από εκείνο το σημείο και έπειτα πίεσαν για την ισοφάριση που θα τους επέτρεπε να διεκδικήσουν κάτι καλύτερο από τον αγώνα, ο Γιούργκεν Κλοπ ήταν αυτός που πανηγύρισε από την άκρη του πάγκου, βλέποντας τον Πάτρικ Ογουομογέλα, μετά από φάση διαρκείας στο 71΄, να σκοράρει σε βάρος της πρώην του ομάδας, «κλειδώνοντας» παράλληλα τη νίκη για την Ντόρτμουντ η οποία έπιασε έτσι τους γηπεδούχους στη δεύτερη θέση με 16 βαθμούς (όσους έχει και η Γκλάντμπαχ).

ΒΕΡΝΤΕΡ ΒΡΕΜΗΣ: Μίλιτς, Παπασταθόπουλος, Νάλντο, Βολφ (73’ Βάγκνερ), Σμιτς, Μπάργκφρεντε (62’ Εκίτσι), Φριτς, Χαντ, Μαρίν, Ρόσενμπεργκ, Πισάρο.

ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ: Βαϊντενφέλερ, Ογουομογέλα, Σούμποτιτς, Χούμελς, Λέβε, Μπέντερ, Γκουντογκάν (74’ Κελ), Γκρόσκροϊτς, Γκέτσε (89’ Λάιτνερ), Πέρισιτς, Λεβαντόφσκι (88’ Μπάριος).