Εντός οκτάδας οι Κάπιτολς

Παραμένουν μακριά από τους στόχους τους, αλλά τουλάχιστον εισήλθαν στην προνομιούχα οκτάδα της ανατολικής περιφέρειας του NHL οι Ουάσινγκτον Κάπιτολς με το 5-3 σε βάρος των Ότουα Σένατορς.

Το δεύτερο ντέρμπι... πρωτευουσιάνων εντός λίγων ημερών κατέληξε στους Κάπιτολς. Ο αμερικανικός σύλλογος παρουσίασε όλες τις πτυχές των επιθετικών δυνατοτήτων του, αφού άθροισε 43 σουτ προς την αντίπαλη εστία.

Πάντως, το πρώτο γκολ σημειώθηκε στην δεύτερη

περίοδο από τον Jeff Halpern. Οι «Sens» απάντησαν με τέρματα των Erik Condra και Nick Foligno κλείνοντας το δεύτερο εικοσάλεπτο με προβάδισμα 2-1.

Ωστόσο, στην τρίτη περίοδο πήρε... μπροστά η μηχανή των «Caps», αφού οι Nicklas Backstrom, Alex Ovechkin και Troy Brouwer διαμόρφωσαν το 4-2 εντός πέντε λεπτών. Το 17ο φετινό γκολ του Milan Michalek μείωσε προσωρινά σε 4-3, αλλά ο John Carlson «τελείωσε» το παιχνίδι σκοράροντας σε ανυπεράσπιστη εστία.

Πλέον οι δύο ομάδες έχουν από 29 βαθμούς. Ο σύλλογος του Ουάσινγκτον καταλαμβάνει την όγδοη θέση της Ανατολής και αυτός της Οτάβας την ένατη.