«Έπεσαν» στο Κάλγκαρι οι Κανάκς

08:02 6/4/2012 - Πηγή: OnSports

Έχασαν την ευκαιρία να «αγκαλιάσουν» την πρώτη θέση της Δύσης οι Βανκούβερ Κανάκς, καθώς ηττήθηκαν με 3-2 στην έδρα των Κάλγκαρι Φλέιμς.

Ο Alexandre Burrows πέτυχε shorthanded γκολ στο πρώτο 20λεπτο και οι φιναλίστ του περσινού πρωταθλήματος κράτησαν το 1-0 μέχρι την τρίτη περίοδο. Σε αυτή, όμως, ο Michael Cammalleri «κέρδισε» δύο φορές τον Cory Schneider, ο οποίος δέχθηκε γκολ

και από τον Curtis Glencross. Ακολούθησε το 3-2 από τον Jannik Hansen, 3:11 πριν από την λήξη της αναμέτρησης, αλλά οι Κανάκς δεν μπόρεσαν να περάσουν πάλι τον Miikka Kiprusoff, ο οποίος άθροισε 32 αποκρούσεις.

Μοιραία, οι εκπρόσωποι του Βανκούβερ έμειναν στους 109 βαθμούς, ενώ έχουν ένα ακόμα παιχνίδι στο πρόγραμμα τους. Δύο βαθμούς μακριά είναι οι Σέιντ Λούις Μπλους που έχουν δύο ακόμα ματς, ενώ οι πρωτοπόροι της ανατολικής περιφέρειας του NHL, Νιου Γιορκ Ρέιντζερς, έχουν επίσης 109 βαθμούς και πλεονέκτημα στην ισοβαθμία.

Από την άλλη, οι «φλόγες» συμπλήρωσαν 88 βαθμούς. Πάντως, η ομάδα του Κάλγκαρι είχε ήδη αποκλειστεί από τα play off.