Η ημέρα των αουτσάιντερ

00:31 4/1/2012 - Πηγή: OnSports

Καμία από τις ομάδες της Πριμέρα Ντιβιζιόν δεν επικράτησε στο πρώτο πιάτο της φάσης των 16 του Κόπα ντελ Ρέι.

Θύματα έκπληξης έπεσαν οι Λεβάντε και Σανταντέρ, οι οποίες ηττήθηκαν εκτός έδρας από τις Αλκορκόν και Μιράντες αντίστοιχα. Ωστόσο θα έχουν την ευκαιρία να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση στον επαναληπτικό.

Η Αλκορκόν επικράτησε 2-1 της Λεβάντε με τον Μπόρχα να ανοίγει το σκορ στο 13’ και τον Παγιάρδο να ισοφαρίζει για τους φιλοξενούμενους, δέκα λεπτά αργότερα. Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε από τον Ναγκόρε στο 52’.

Από την πλευρά της η Σανταντέρ έχει ακόμα δυσκολότερο έργο, καθώς ηττήθηκε με 2-0 από την Μιράντες. Ο Ινφάντε στο 34 άνοιξε το σκορ, με τον Μάρτινς στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα. Τέλος η Αθλέτικ Μπιλμπάο απέσπασε λευκή ισοπαλία από την Αλμπαθέτε και διατηρεί το προβάδισμα πρόκρισης.