Κορυφαίοι Μπολτ-Πίρσον

Ο Γιουσέιν Μπολτ και η Σάλι Πίρσον αναδείχθηκαν κορυφαίοι αθλητές της χρονιάς στην ψηφοφορία της IAAF.

Η άκυρη εκκίνηση στον τελικό των 100μ. στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Νταεγού δεν ήταν αρκετή για να στερήσει από τον Γιουσέιν Μπολτ την ανάδειξή του σε κορυφαίο αθλητή της χρονιάς στον κόσμο, για τρίτη φορά τα τέσσερα τελευταία χρόνια.

Ο Τζαμαϊκανός σπρίντερ κατέκτησε την πρώτη θέση στη σχετική ψηφοφορία που διεξήγαγε η Διεθνής Ομοσπονδία Στίβου (IAAF), με τον συμπατριώτη του, Γιόχαν Μπλέικ, «χρυσό» στα 100μ. στη Ν. Κορέα να έρχεται δεύτερος.

Στις γυναίκες, η Σάλι Πίρσον έγινε η πρώτη εκπρόσωπος της Αυστραλίας που κερδίζει τον τίτλο. Στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, η Πίρσον κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 100 μέτρα εμπόδια με επίδοση 12.28, που είναι η τέταρτη καλύτερη όλων των εποχών στο αγώνισμα.