Μεγάλη νίκη του Άρη με ανατροπή

22:46 2/3/2012 - Πηγή: OnSports

Με ανατροπή στο δ΄ σετ και επανάληψη της τελευταίας φάσης, ο Άρης νίκησε τον ΠΑΟΚ στο Αλεξάνδρειο με 3-1.

Δύο φορές… χρειάστηκε να τελειώσει το παιχνίδι του Άρη με τον ΠΑΟΚ στο Αλεξάνδρειο, ο νικητής όμως ήταν ο ίδιος.
Η εκπληκτική ανατροπή των «κιτρίνων» στο δ΄ σετ, όταν

με σερί 10-0 (!) έφτασαν από το 13-19 στο 23-19 κι ενώ προηγούνταν με 2-1 στα σετ, δεν ήταν αρκετή για να τους χαρίσει τους τρεις βαθμούς.

Με «όπλο» το μπλοκ, ο «δικέφαλος» ανάγκασε τον Άρη να χάσει τέσσερα ματς μπολ, ισοφαρίζοντας σε 24-24. Το παιχνίδι… φάνηκε να τελειώνει με το σερβίς του Τζελάτη στο 26-25, στο οποίο ο Βαρθαλίτης χρέωσε άσο, αλλά οι πανηγυρισμοί των «κιτρίνων» διήρκεσαν λίγο.

Αντιλαμβανόμενος ότι η μπάλα βρήκε φιλέ μετά την υποδοχή του Παπαδημητρίου και όχι τάραφλεξ, ο α΄ διαιτητής διέταξε την επανάληψη της φάσης (έδειξε κόκκινη κάρτα στον Μπορόβνιακ για διαμαρτυρία, ώστε να μην τελειώσει το ματς με πόντο από κίτρινη), με τον Αρμενάκη να μην καταφέρνει να βγάλει επίθεση και τον Άρη να… ξαναπανηγυρίζει τη νίκη που τον ανέβασε στην 6η θέση.

Τα σετ: 25-18, 23-25, 25-20, 27-25.