Πάλι... μπελάς από τους Χαρικέινς

05:22 3/2/2012 - Πηγή: OnSports

Για τέταρτη φορά φέτος, οι Καρολάινα Χαρικέινς κέρδισαν τους Μπόστον Μπρούινς και με το αποψινό τους 3-0 ολοκλήρωσαν αήττητοι τετραπλή σειρά παιχνιδιών των συλλόγων.

Δηλαδή, οι κάτοχοι του Stanley Cup, Μπρούινς, δεν κατάφεραν να πάρουν κάποια νίκη κόντρα στους «τυφώνες» κατά την διάρκειας της τρέχουσας regular season, αφού δεν θα υπάρξει άλλος αγώνας μεταξύ των δύο ομάδων. Μάλιστα αυτό ήταν το πρώτο σχετικό επίτευγμα των Χαρικέινς.

Πως θα συνέβαινε οτιδήποτε άλλο, άλλωστε, αφού ο Cam

Ward είχε... 47 αποκρούσεις. Οι 22 από αυτές καταγράφηκαν στην πρώτη περίοδο και άλλες είκοσι στην τρίτη. Παράλληλα ο Eric Staal βρήκε δίχτυα στην πρώτη περίοδο, ο Tuomo Ruutu στην δεύτερη ύστερα από σουτ του Brandon Sutter και ο τελευταίος διαμόρφωσε το 3-0 στο τρίτο 20λεπτο.

Ο Ward συμπλήρωσε τρία shutout για φέτος, τρία, επίσης, σε βάρος της ομάδας της Βοστόνης και 19 στην καριέρα του. Έτσι οι ουραγοί της ανατολικής περιφέρειας του NHL προωθήθηκαν στους 47 βαθμούς και άφησαν τους παγκόσμιους πρωταθλητές στους 66.