«Πεντάρα» για Λος Άντζελες

Οι Λος Άντζελες Κινγκς κέρδισαν εύκολα με 5-0 τους Σέιντ Λούις Μπλους, αφού ο Jonathan Quick κράτησε τους «μπλε» στο μηδέν.

Ο προαναφερόμενος τερματοφύλακας συμπλήρωσε 27 αποκρούσεις και ήταν πολύ καλύτερος από τον Jaroslav Halak, ο οποίος αντικαταστάθηκε από τον Brian Elliot μετά το 4-0 στην αρχή της τρίτης περιόδου. Το γκολ της… αλλαγής σημείωσε ο Anze Kopitar και συμπλήρωσε τέσσερα φετινά. Ακόμα, ο Simon Gagne σκόραρε γρήγορα στον δεύτερο γκολκίπερ, όπως είχε κάνει στην πρώτη περίοδο κόντρα στον Halak, και έφθασε στα δύο γκολ σε ένα ματς.

Τα υπόλοιπα τέρματα σημειώθηκαν από τους Jarret Stoll και Dustin Brown στην δεύτερη περίοδο. Άλλωστε αυτά μετέτρεψαν το 1-0 σε 3-0 και ουσιαστικά προκάλεσαν την… εύκολη βραδιά των «βασιλιάδων». Οι Κινγκς συμπλήρωσαν με το 5-0 επτά βαθμούς σε πέντε παιχνίδια. Από την άλλη, οι Μπλους έμειναν στους τέσσερις σε έξι ματς.