Πρόκριση για τους Ρέιντζερς

Οι Νιου Γιορκ Ρέιντζερς επικράτησαν με 2-1 των Ότουα Σένατορς στο έβδομο παιχνίδι της σειράς και προκρίθηκαν στα προημιτελικά των playoffs του NHL.

Στο δεύτερο 20λεπτο, οι Marc Staal και Dan Girardi σημείωσαν τα πρώτα τους γκολ στα φετινά playoffs, τα οποία αποδείχθηκαν αρκετά για τους Νεοϋορκέζους. Άλλωστε ο Henrick Lundqvist σταμάτησε 26 από τα 27 σουτ των «σενς» και οδήγησε την ομάδα του στον επόμενο γύρο της postseason, στον οποίο θα αντιμετωπίσουν τους Ουάσινγκτον

Κάπιτολς.

Δύο λεπτά ύστερα από το 2-0, ο Daniel Alfredsson μείωσε σε 2-1 με power play γκολ. Οι «πρωτευουσιάνοι» απώλεσαν πολλές ακόμα ευκαιρίες, αλλά δεν μπόρεσαν να ισοφαρίσουν. Την ήττα χρεώθηκε ο Craig Anderson, o οποίος έκανε 27 αποκρούσεις.

Πλέον εκκρεμεί μονάχα το «Φλόριντα Πάνθερς-Νιου Τζέρζεϊ Ντέβιλς» στον πρώτο γύρο των playoffs. Παρακάτω τα ζευγαρώματα των προημιτελικών, όπως διαμορφώνεται: