Στην κορυφή της Pacific οι Κογιότες

Προσωρινά τουλάχιστον, οι Φίνιξ Κογιότες βρέθηκαν στην κορυφή της Pacific, αφού κέρδισαν με 3-2 τους Κολοράντο Άβαλανς.

Οι «λύκοι» ήταν εμφανώς ανώτεροι για σαράντα αγωνιστικά λεπτά, αλλά «φλέρταραν» με την ήττα στην τρίτη περίοδο. Εντούτοις το αρχικό 3-0 μετατράπηκε απλά σε 3-2, οπότε οι Κογιότες συμπλήρωσαν 86 βαθμούς και αποσπάστηκαν στην κατάταξη της Pacific. Πάντως περιμένουν το αποτέλεσμα των Λος Άντζελες Κινγκς που μπορούν να τους προσπεράσουν απόψε (ξημερώματα 23/03).

Ο Daymond Langkow άνοιξε το σκορ στο

3:24 του αγώνα, ο Kyle Chopchura ακολούθησε με το 2-0, ενώ στο τέλος του δεύτερου 20λεπτου ο Raffi Torres σημείωσε το 3-0. Ακόμα, ο Mike Smith έκανε 39 αποκρούσεις, εκ των οποίων οι 15 καταγράφηκαν στην τελευταία περίοδο, μαζί με τα γκολ των Ryan O' Reilly και Paul Stastny.

Ωστόσο, η προσπάθεια ανατροπής του σκορ που ξεκίνησαν οι δύο τελευταίοι δεν ολοκληρώθηκε. Μοιραία, οι «αβς» έμειναν στους 85 βαθμούς και υποχώρησαν, για την ώρα, στην όγδοη θέση της δυτικής περιφέρειας του NHL.