Στον πέμπτο γύρο των πέναλτι οι Σένατορς

05:51 1/1/2012 - Πηγή: OnSports

Έπειτα από το 2-2 της κανονικής διάρκειας και της παράτασης, οι Ότουα Σένατορς επικράτησαν των Μπάφαλο Σέιμπερς στα πέναλτι και βελτίωσαν το ρεκόρ τους στην τελική διαδικασία καθορισμού νικητή σε 4-2.

Ο Bobby Butler σημείωσε το νικητήριο γκολ στον πέμπτο γύρο των πέναλτι. Νωρίτερα, οι Jason Spezza και Daniel Alfredsson κράτησαν «ζωντανούς» τους «Σενς», αφού οι Σέιμπερς είχαν προηγηθεί στα πέναλτι

με εύστοχες εκτελέσεις των Brad Boyes και Jason Pominville.

Στην κανονική διάρκεια, μάλιστα, ο Boyes είχε ανοίξει πάλι το σκορ στην πρώτη περίοδο. Στο 1:55 της δεύτερης ο Matt Carkner ισοφάρισε και δύο λεπτά αργότερα ο Paul Gaustad διαμόρφωσε το 2-1 για τους Σέιμπερς. Για δεύτερη φορά ισοφάρισαν οι Σένατορς με τον Chris Neil στο 6:15 του δεύτερου εικοσαλέπτου.

Έτσι, οι… εφτάψυχοι «Σενς» βρέθηκαν στους 43 βαθμούς και καπάρωσαν την όγδοη θέση της ανατολικής περιφέρειας του NHL αφήνοντας τους Ουάσινγκτον Κάπιτολς στην ένατη. Από την άλλη, ο σύλλογος του Μπάφαλο συμπλήρωσε 38 βαθμούς και βρέθηκε στην 11η θέση του ίδιου γεωγραφικού γκρουπ 15 ομάδων.