Τέσσερα σερί οι Κογιότες

Για πρώτη φορά εντός του 2011-12, οι Φίνιξ Κογιότες συμπλήρωσαν τέσσερις συναπτές επιτυχίες ύστερα από το 2-1 στην παράταση σε βάρος των Κάλγκαρι Φλέιμς.

Ο Shane Doan αναδείχθηκε «χρυσός» σκόρερ της αναμέτρησης. Το νικητήριο γκολ καταγράφηκε 3:05 έπειτα από την έναρξη του έξτρα πεντάλεπτου και μόλις 58 δεύτερα μετά από πέναλτι του Mikael Backlund για tripping, ο οποίος άφησε τους φιλοξενούμενους με παίκτη λιγότερο στον πάγο.

Σαν να μην έφτανε η παραπάνω 2λεπτη ποινή, ο Blair Jones χτυπήθηκε από σουτ και

οι «φλόγες» είχαν ουσιαστικά διπλό μειονέκτημα, όταν δέχθηκαν το καταλυτικό γκολ. Πάντως πήραν τον βαθμό της... παρηγοριάς, καθώς ο «ζεστός» Olli Jokinen ισοφάρισε σε 1-1, στο 4:01 της τρίτης περιόδου, με το 17ο του φετινό τέρμα, αφού πρώτα, στο εναρκτήριο 20λεπτο, είχε ανοίξει το σκορ Taylor Pyatt.

Πλέον, οι «λύκοι» κατέχουν την όγδοη θέση της δυτικής περιφέρειας του NHL με εξήντα βαθμούς. Από την άλλη, οι Φλέιμς συμπλήρωσαν 58 και παραμένουν στο «κυνήγι» μίας θέσης στην προνομιούχα οκτάδα του ίδιου γεωγραφικού γκρουπ.