Τέσσερα σερί οι «πιγκουίνοι»

Οι Πίτσμπουργκ Πένγκουινς συνέχισαν το νικηφόρο τους σερί με το 4-2 σε βάρος των Καρολάινα Χούρικεϊνς και βρέθηκαν πάλι στις κορυφαίες θέσεις της ανατολικής περιφέρειας του NHL.

Πάντως, οι «τυφώνες» πήραν το προβάδισμα στο σκορ στην πρώτη περίοδο, αλλά δεν μπόρεσαν να το διατηρήσουν. Άλλωστε, στην δεύτερη περίοδο ο James Neal ισοφάρισε σε 1-1 με το 21ο του φετινό γκολ, ενώ στα πρώτα λεπτά της τρίτης οι Steve Sullivan, Pascal Dupuis και Jordan Stall εκτόξευσαν το σκορ στο 4-1!

Αν και πρόλαβε να μειώσει σε 4-2 ο Tuomo Ruutu, ήταν ήδη αργά για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι έμειναν στους τριάντα βαθμούς. Από την άλλη, οι «πιγκουίνοι» συμπλήρωσαν 46 και πιέζουν βαθμολογικά τις προπορευόμενες ομάδας της Ανατολής.