Το Superclasico στην Βραζιλία

Με γκολ των Νεϊμάρ και Λούκας, η Βραζιλία κέρδισε με 2-0 την Αργεντινή και και κατέκτησε το φιλικό τρόπαιο «Superclasico».Άλλωστε, ο πρώτος αγώνας στην Αργεντινή έληξε 0-0, οπότε η «σελεσάο» είχε αποκτήσει πλεονέκτημα. Σημαντικότερος μοχλός της επιτυχίας της… τοπικής (οι διεθνείς των δύο εθνικών ήταν αποκλειστικά από ομάδες της Λατινικής Αμερικής) Βραζιλίας ήταν ο Λούκας. Ο μεσοεπιθετικός της Σάο Πάουλο σκόραρε στο 54ο λεπτό και έγινε ο πρώτος που ξεπέρασε το εμπόδιο του καταπληκτικού Αγκουστίν Ιγκνάσιο Όριον.Στην συνέχεια,
οι φιλοξενούμενοι άφησαν κενά στην άμυνα τους με σκοπό την ισοφάριση. Μοιραία, για την Αργεντινή, ο Νεϊμάρ, ο οποίος αποτελεί «μήλον της έριδος» ανάμεσα σε Ρεάλ και Μπαρτσελόνα, ήταν αυτός που σκόραρε διαμορφώνοντας το 2-0 στο 75ο λεπτό και... άρχισε τους χορούς!Οι Βραζιλιάνοι είχαν χάσει αρκετές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο και απέδειξαν γιατί είχαν θεωρηθεί ανώτεροι στην συγκεκριμένη σειρά παιχνιδιών αναφορικά με την δυναμικότητα των ποδοσφαιριστών. Τελικά έφθασαν δίκαια στην νίκη σε βάρος των… μισητών τους αντιπάλων.Βραζιλία: Τζέφερσον, Ντεντέ, Ντανίλο, Ρέβερ, Κορτές (85’ Κλέμπερ), Ραλφ, Ρομούλο, Λούκας (69’ Ντιέγκο Σοόουζα), Ροναλντίνιο, Νεϊμάρ, Μπόργκες (74’ Φρεντ).Αργεντινή: Όριον, Πάπα, Πίλουντ (77’ Μουτς), Ντομίνγκες, Κελάι, Ντεσαμπάτο, Γκουινάζου, Φερνάντεζ, Καντέρος (59’ Μπολάτι), Μοντίγιο, Βιάτρι.