Mία βραδιά στο Λεβερκούζεν, δεν ξαναείδαμε τέτοιο ματς...

12:00 23/11/2013 - Πηγή: AEK365

Σαν χθες ήταν κι αυτό το ματς. Κι όμως πέρασαν 13 ολόκληρα χρόνια. Λεβερκούζεν - ΑΕΚ, πρώτο ματς στη Γερμανία, σαν σήμερα το 2000. Δύσκολη κλήρωση. Η Μπάγερ ήταν τότε από τις καλύτερες γερμανικές ομάδες, πρώτη στη Μπουντεσλίγκα. Κι όμως... Πολλοί είχαν την ΑΕΚ ξεγραμμένη. Εξάλλου, δεν περνούσε και τις καλύτερες αγωνιστικές ημέρες της εκείνη την εποχή. Η ομάδα τα κατάφερε όμως, βάζοντας τις βάσεις

για μία τεράστια πρόκριση από εκείνο το απίστευτο σε εξέλιξη παιχνίδι μέσα στη Μπάι Αρίνα. Από το 5ο λεπτό φάνηκε ό,τι κάτι καλό θα γίνει. Ο Λάκης κάνει το 0-1 και βάζει φωτιά στη γωνιά των ΑΕΚτζήδων. Το ματς έπειτα πήρε τρελή τροπή. Η Λεβερκούζεν γυρίζει το ματς και στο ημίχρονο προηγείται με 2-1, με δύο γκολ του μεγάλου τους επιθετικού Ουλφ Κίρστεν. Με την έναρξη της επανάληψης, στο 46', η Ένωση ισοφαρίζει με τον Νάβας 2-2. Ξανά οι Γερμανοί παίρνουν το προβάδισμα, όταν στο 47' ο Κόβατς γράφει το 3-2. Και τότε ξυπνάει για τα καλά η ομάδα του αείμνηστου Γιάννη Παθιακάκη. Στο 55' ο Νικολαϊδης κερδίζει πέναλτι, ο Τσιάρτας το εκτελεί και γίνεται το 3-3. Στο 79' η ΑΕΚ "παγώνει" το Λεβερκούζεν. Έξυπνη γρήγορη εκτέλεση φάουλ, ο Νάβας βγαίνει στην πλάτη της άμυνας των Γερμανών, στοπάρει με το στήθος, πλασάρει και γράφει το 3-4! Απίστευτο!

Η ΑΕΚ κρατάει τη νίκη ως το 92', ήρθε όμως ο Ράμελοφ με σουτ να κάνει το 4-4! Στην Αθήνα και στην κατάμεστη Νέα Φιλαδέλφεια η ΑΕΚ θα κερδίσει 2-0 και θα πάρει την πρόκριση για τους 16 του Κυπέλλου ΟΥΕΦΑ:

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΜΠΑΓΕΡ ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ (Μπέρτι Φοκς): Μάτισεκ, Κόβατς, Νοβότνι, Ζίβκοβιτς, Πόντε (Σνέιντερ), Ζε Ρομπέρτο, Κίρτσεν, Ρινκ (66' Μπντάριτς), Ογίγκε, Νόιβιλ, Ράμελοφ

ΑΕΚ (Γιάννης Παθιακάκης): Ατματσίδης, Φερούζεμ, Κωστένογλου, Τσιάρτας (90' Κωνσταντινίδης), Νικολαϊδης (85' Σαβέφσκι), Ζήκος, Κασάπης, Λάκης, Ρουίζ (78' Κοπιτσής), Καψής, Νάβας