16:54 22/9/2013 - Πηγή: AEK365

LIGUE 1'- 6η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Παρί Σεν Ζερμέν- Μονακό: 1-1
(Ιμπραΐμοβιτς 5'- Φαλκάο 20')

Είναι οι δύο πιο ακριβοπληρωμένοι παίκτες στη Γαλλία και στο κρίσιμο ντέρμπι έκαναν το αυτονόητο...Σκόραραν. Ωστόσο το 1-1 έμεινε ως το τέλος και η Παρί με τη Μονακό μοιράστηκαν από ένα βαθμό.

Η Παρί προηγήθηκε μόλις στο 5ο λεπτό με γκολ του Ιμπραΐμοβιτς αλλά στο 20' ο Φαλκάο έφερε στα ίσα το ματς.

Λιόν- Ναντ: 3-1
(Γκομίς 26', Γκρενιέ 55', Μπριάν 73'- Βερετού 24')

Στις νίκες επέστρεψε η Λιόν που επικράτησε με 3-1 της Ναντ

Η Ναντ άνοιξε το σκορ με τον Βερετού στο 24', αλλά δύο λεπτά μετά ο Γκομίς έφερε στα ίσα το παιχνίδι. Ο Γκρενιέ στο 55οω λεπτό έκανε το 2-1 για τη Λιόν και ο Μπριάν στο 73' το 3-1.

Νις- Βαλενσιέν: 4-0
(Τσβίτανιτς 32' πεν., Μποτέκ 44', Μπρουλς 68', Μποσετί 73')

Εύκολη νίκη με 4-0 για τη Νις κόντρα στη Βαλενσιέν.

Η Νις άνοιξε το σκορ στο 32ο λεπτό με το πέναλτι του Τσβίτανιτς, ενώ στο 44' ο Μποτέκ έκανε το 2-0. Ο Μπρουλς στο 68ο λεπτό έγραψε το 3-0 και ο Μποσετί στο 73' διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

Λοριάν- Μπορντό: 3-3
(Αμπουμπακάρ 23', Μονέ Πακέ 44', Ντιαλό 58'- Ντιαμπατέ 8' πεν., Σέρτιτς 24', Σαϊβέ 30')

Στο 3-3 έμεινε η Μπορντό με τη Λοριάν, παρότι βρέθηκε να κερδίζει με με 2 γκολ.

Η Μπορντό άνοιξε το σκορ μόλις στο 8ο λεπτό με το πέναλτι του Ντιαμπατέ, ενώ στο 23' ο Αμπυμπακάρ ισοφάρισε προσωρινά για τη Λοριάν. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Σέρτιτς έδωσε ξανά το προβάδισμα στην Μπορντό και στο 30΄ο Σαϊβε έκανε το 3-1. Η Λοριάν μείωσε σε 3-2 με τον Μονέ-Πακέ στο 44ο λεπτό, ενώ στο 58' ο Ντιαλό έφερε στα ίσα το ματς.