PREMIER LEAGUE- 29η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΦΟΥΛΑΜ- ΣΟΥΟΝΣΙ: 0-3
Γήπεδο: Κρέιβεν Κότατζ
Μεγάλο διπλό μέσα στο «Κρέιβεν Κότατζ» πέτυχε η Σουόνσι με 3-0 επί της Φούλαμ
Μόλις στο 2ο λεπτό ο Ντέμπσεϊ έφυγε στην κόντρα, έκανε το σουτ, αλλά ο Βορμ απομάκρυνε, ενώ στο επόμενο λεπτό η κεφαλιά του Γκρέιαμ, πέρασε λίγο άουτ.
Στο 4' ο Σινκλέρ δοκίμασε το σουτ, αλλά ο Χάνγκελαντ έκοψε, ενώ στο 29' το κοντινό πλασέ του Σίγκουρντσον πέρασε ελάχιστα άουτ.
Δύο λεπτά αργότερα ο Σβάρτσερ απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Σινκλέρ.
Οι «κύκνοι» κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ

36ο λεπτό. ο Ρούτλετζ έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Σινκλέρ τροφοδότησε με το κεφάλι τον Σίγκουνρντσον και εκείνος από κοντά έκανε το 1-0.
Στο 53ο λεπτό ο Πογκρέμπνιακ κόπηκε τελευταία στιγμή από τον Κόκερ, ενώ στο 66' η Σουόνσι διπλασίασε τα γκολ της.
Ο Ντιαρά έκανες λάθος, ο Σίγκουρντσον μπήκε στη φάση, έκανε το ένα δύο με τον Ρούτλετζ και στη συνέχεια τελείωσε τη φάση ιδανικά.
Η άμυνα της Φούλαμ συνέχισε τα λάθη και αυτό 76΄μετά από λάθος τους Σεντέρος ο Άλεν έκανε το 3-0 και στην ουσία το ματς τελείωσε κάπου εκεί.
Στο 83ο λεπτό ο Βορμ απέκρουσε το σουτ του Ντέμπσεί, ενώ στο 86' ο πογκρέμπνιακ αστόχησε από πολύ καλή θέση.
ΦΟΥΛΑΜ: Σβάρτσερ, Κέλι, Σεντέρος, Χάνγκελαντ, Ρίισε, Ρουίς (54' Νταφ), Ντεμπελέ, Ντιαρά (71' Μέρφι), Ντέμπσεϊ, Τζόνσον (67' Φρέι), Πογκρέμπινακ.
ΣΟΥΟΝΣΙ: Βορμ, Ρέιντζελ, Κόκερ, Μονκ (90' Λιτά), Τέιλορ, Άλεν, Μπρίτον, Σίγκουρντσον (90 Τατέ), Ρούτλετζ, Γκρέιαμ (90' Μουρ), Σινκλέρ.

ΓΟΥΙΓΚΑΝ- ΓΟΥΕΣΤ ΜΠΡΟΜ: 1-1
Γήπεδο: JJB
Χαμένες βγήκαν Γουίγκαν και Γουέστ Μπρομ που έμειναν στο 1-1.
Το ματς είχε πολύ καλό ρυθμό στα πρώτα λεπτά και μόλις το 2' το μακρινό σουτ του Ντι Σαντό πέρασε λίγο άουτ.
Δύο λεπτά αργότερα και πάλι ο Ντι Σαντό ήταν εκείνος που απείλησε τν Φόστερ, ενώ στο επόμενο λεπτό ο άσος της Γουίγκαν είχε ακόμη ένα καλό σουτ.
Στο 6' η Γουίγκαν απείλησε ξανά με τον Κάλντγουελ, ενώ στο 17' η κεφαλιά του Μπόις μετά από σέντρα του Φιγκερόα, πέρασε ελάχιστα άουτ.
Στο 39ο λεπτό ο Μαλόνεϊ έκανε τη σέντρα από δεξιά, αλλά η κεφαλιά του Ντι Σαντό πέρασε μόλις άουτ, ενώ στο επόμενο λεπτό ο Φόστερ είπε όχι στο σουτ του ΜακΚάρθι.
Τελευταία καλή φάση του πρώτου μέρους ήταν μια κεφαλιά του Αλκαράζ στο 44ο λεπτό, με την μπάλα να μην καταλήγει γκολ.
Η Γουίγκαν μπήκε δυνατά στην επανάληψη και στο 55ο λεπτό κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ.
Ο Μόουσες έκανε το γύρισμα στη μικρή περιοχή και ο ΜακΆρθουρ προ κενής εστίας έκανε το 1-0.
Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμούς και έφεραν το ματς στα ίσια με την κεφαλιά του Σάρνερ μετά από το κόρνερ του Μπρουντ στο 66'.
Στη συνέχεια οι δύο ομάδες δεν μπόρεσαν να κάνουν κάτι καλό και έμεινε το 1-1.
ΓΟΥΙΓΚΑΝ: Αλ Χαμπσί, Αλκαράζ, Κάλντγουελ, Φιγκερόα (90' Κρουσά), Μπόις, ΜακΚάρθι (80' ΜακΜάναμαν), ΜακΆρθουρ, Μποσεζούρ, Μόουσες, Ντι Σαντό, Μαλόνεϊ (81' Ντιαμέ).
ΓΟΥΕΣΤ Μ.: Φόστερ, Τζόουνς, ΜακΌλεϊ, Ρίτζγου