Μπενίτεθ: Δεν τα χάσαμε μετά το 0-1

12:04 3/5/2013 - Πηγή: AEK365

Στο "Στάμφορντ Μπριτζ", η Βασιλεία έβαλε δύσκολα στην Τσέλσι όταν προηγήθηκε στο ημίχρονο με 0-1 αλλά στην επανάληψη η ομάδα του Λονδίνου δεν τα... έχασε, όπως είπε ο Ράφα Μπενίτεθ, και με τρία γκολ σε διάστημα εννέα λεπτών έκανε το 3-1 και πήρε την πρόκριση για τον τελικό του Europa League.
Σε δηλώσεις του μετά το τέλος του αγώνα, ο προπονητής της Τσέλσι, Ράφα Μπενίτεθ, τόνισε: "Στο πρώτο

45λεπτο δεν παίξαμε καλά, αλλά είναι γεγονός πως μετά το 1-0 της Βασιλείας αντιδράσαμε σωστά και τα εύσημα είναι για τους ποδοσφαιριστές. Δείξαμε συγκέντρωση και πειθαρχία στο παιχνίδι μας και δεν τα «χάσαμε», όταν ο αντίπαλος μας προηγήθηκε στο σκορ".
Για τον τελικό του Άμστερνταμ, ο Μπενίτεθ είπε πως "χάσαμε τρεις τελικούς, αλλά τώρα έχουμε ακόμα μια ευκαιρία". Ο Ισπανός τεχνικός αναφερόταν στους χαμένους τελικούς του αγγλικού Σούπερ Καπ, του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων και του ευρωπαϊκού Σούπερ Καπ.