Χάλκινο μετάλλιο ο Κοκκαλάνης

15:37 7/3/2013 - Πηγή: AEK365

Στο τρίτο σκαλί του βάθρου ανέβηκε ο Βύρων Κοκκαλάνης χαρίζοντας άλλη μια επιτυχία στην ελληνική ιστιοπλοΐα καθώς κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα RSX που διεξάγεται στο Μπούζιος της Βραζιλίας.
Σε σύνολο 66 σκαφών και μετά από 11 ιστιοδρομίες ο Κοκκαλάνης, 6ος ολυμπιονίκης του Λονδίνου και τρεις φορές αργυρός πρωταθλητής Ευρώπης συγκέντρωσε 49 βαθμούς και εξασφάλισε το μετάλλιο στην τελευταία ιστιοδρομία που τερμάτισε 8ος.

Πρωταθλητής κόσμου ανεδείχθη ο περίφημος Αγγλος Ν. Ντέμπσει με 30 βαθμούς, ενω δεύτερος κατετάγη ο Ολλανδός Β. Ρισελμπέργκε με 37 β. Μετά τον Κοκκαλάνη τερμάτισε ο Βραζιλιάνος Ρ. Σάντος με 53 β, ο Πολωνός Π.. Μίζκα με 57 β και ο Ισραηλινός Ν. Μάσιαν μς 59 β.