Δύο στα δύο ο Ολυμπιακός

23:45 28/9/2011 - Πηγή: AEK365
Την δεύτερη ήττα του στους Ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ γνώρισε ο Ολυμπιακός, από την Άρσεναλ στο Λονδίνο, που σε συνδυασμό με τη νίκη της Μαρσέιγ με 3-0 επί της Ντόρτμουντ μένει από νωρίς... Ελλάδα. Μέσα σε 20 λεπτά οι Άγγλοι πέτυχαν δύο αστεία γκολ, ενώ τα λάθη των γηπεδούχων επέτρεψαν στην ομάδα του Βαλβέρδε
στο 26' να μπει ξανά στο ματς. Το ματς Η Άρσεναλ των εννέα απουσιών και με το ηθικό στο ναδίρ δεν δυσκολεύτηκε να ανοίξει το σκορ μόλις στο 7'. Ο Τσαμπερλεϊν «χόρεψε» την άμυνα του Ολυμπιακού και με ωραίο σουτ έκανε νωρίς-νωρίς το 1-0. Η Άρσεναλ, βλέποντας την άμυνα-παιδική χαρά του Ολυμπιακού, συνέχισε να πιέζει και έφτασε και στο 2-0 με την συμπλήρωση 20 λεπτών αγώνα. Σκόρερ ο Αντρέ Σάντος με σουτ από την κλειστή γωνία του Κοστάντσο. Οι Άγγλοι, επαναπάφθηκαν σε αυτό το 2-0 και χαλάρωσαν ιδιαίτερα στον χώρο του κέντρου. Κάτι που εκμεταλλεύτηκε η ομάδα του Ερνέστο Βαλβέρδε και μείωσε με τον Φουστέρ, ενώ θα μπορούσε να έχει ισοφαρίσει αν ήταν πιο αποτελεσματικός σε ένα τρίλεπτο (28-30) όπου είχε ισάριθμες καλές στιγμές. Το γρήγορο τέμπο του πρώτου ημιχρόνου διατηρήθηκε και στην επανάληψη με την Άρσεναλ να μπαίνει πιο δυνατά και να χάνει δύο πολύ καλές ευκαιρίες με τον Τσάμπερλέϊν στο 49' και στο 54'. Ο Ολυμπιακός από την άλλη, με την άμυνά του να θυμίζει... πλοίο σε τρικυμία προσπαθούσε να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης χωρίς να πατήσει την αντίπαλη περιοχή και έτσι, η καλυτερη ευκαιρία των «ερυθρολεύκων» ήταν ένα σουτ του Τοροσίδη το οποίο σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Σέζνι. Οι μαζεμένες αλλαγές των δύο προπονητών και ο έξυπνος τρόπος παιχνιδιού της Άρσεναλ σε συνδυασμό με την αδυναμία των «ερυθρολεύκων» να φανούν επιθετικά, έριξε τον ρυθμό του αγώνα. Έτσι, το 2-1 έμεινε ως το τέλος. Ο Ολυμπιακός έφυγε για 10η φορά με κάτω το κεφάλι από το Νησί, ενώ μετά από δύο αγωνιστικές παρέμεινε χωρίς βαθμό στην μεγαλύτερη διασυλλογική διοργανώση. Οι συνθέσεις των δύο ομάδων: ΑΡΣΕΝΑΛ (Αρσέν Βενγκέρ): Σέζνι, Σανιά, Μερτεζάκερ, Σονγκ, Σάντος, Φρίμπονγκ, Ροζίτσκι, Αρτέτα, Αρσάβιν (82' Γκίμπς), Τσάμπερλεϊν (68' Ράμσεϊ), Σαμάκ (71' Φαν Πέρσι) ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ερνέστο Βαλβέρδε): Κοστάντσο, Χολέμπας, Μαρκάνο, Μέλμπεργκ, Τοροσίδης, Φέισα, Ορμπάιθ (75' Μοντεστό), Ιμπαγάσα, Φουστέρ (80' Πάντελιτς), Μιραλάς (75' Αμπντούν), Τζεμπούρ ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κάρλος Βελάσκο Καρμπάγιο (Ισπανία) ΒΟΗΘΟΙ: Ρομπέρτο Αλόνσο Φερνάντεθ, Χουάν Κάρλος Χιμένεθ (Ισπανία) ΓΗΠΕΔΟ: «Emirates»