00:07 29/11/2013 - Πηγή: AEK365

EUROPA LEAGUE- 6ος ΟΜΙΛΟΣ- 5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΑΠΟΕΛ-ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ: 0-0
Γήπεδο: ΓΣΠ

Στην ισοπαλία χωρίς τέρματα κόλλησε το ΑΠΟΕΛ απέναντι στην Μακάμπι Τελ Αβίβ, και πλέον υπάρχουν μόνο μαθηματικές ελπίδες για πρόκριση, αφού χρειάζεται να πετύχει μόνο νίκη στην Γερμανία απέναντι Άιντραχτ, και ταυτόχρονα να μην πάρει βαθμό η ισραηλινή ομάδα στην αναμέτρηση

με την Μπορντό.

Στο 7ο λεπτό η κεφαλιά του Ολιβέιρα πέρασε λίγο άουτ, ενώ στο 35' η Μακάμπι βγήκε γρήγορα στην κόντρα αλλά ο Ιτζάκι αστόχησε από καλή θέση. Στο 43ο λεπτό ο Ιτζάκι είχε ακόμη ένα καλό σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε ξανά άουτ.

Στο 67' ο Πάμπλο είπε όχι σε σουτ του Γκονσάλβες και στο 70' η κεφαλιά του Ολιβέιρα πέρασε λίγο άουτ.

ΑΠΟΕΛ: Πάρντο, Σέρζιο, Ολιβέιρα, Μπόρδα, Καμπράλ, Χαραλαμπίδης (74' Σέρινταν), Σολωμού (46' Αλεξάνδρου), Μοράις, Αλωνεύτης, Βινίσιους, Μαντούκα (62' Γκονσάλβες)

ΜΑΚΑΜΠΙ: Πάμπλο, Γεϊνί, Τίμπι, Γκαρσία, Χαρούς, Ιτζάκι (80' Άλτμαν), Εϊνμπίντερ, Μίτροβιτς, Μπεν Χαΐμ, Ράντι (86' Άμπερμαν), Πρίτσα (68' Νταμπούρ).

ΜΠΟΡΝΤΟ-ΑΪΝΤΡΑΧΤ ΦΡ.: 0-1
Γήπεδο: Σαμπάν Ντελμά

Πρώτη και μαθηματικά η Άιντραχτ που επικράτησε με 1-0της Μπορτό στο «Σαμπάν Ντελμά».

Στο 23ο λεπτό ο Τραπ πραγματοποίησε μεγάλη επέμβαση σε σουτ του Σαϊβέ, ενώ στο 49' ο Κάντλετς έκανε το σουτ από καλή θέση, αλλά η μπάλα πέρασε μόλις άουτ.

Στο 56' ο Τραπ απέκρουσε το εντυπωσιακό ψαλιδάκι του Σαϊβέ, ενώ στο 66' το σουτ του Ντιαμπατέ έφυγε λίγο άουτ. Τη νίκη στους Γερμανούς έδωσε ο Λάνιγκ με όμορφο γκολ στο 83ο λεπτό.

ΜΠΟΡΝΤΟ: Καρασό, Ενρίκε, Σανέ, Πλανούς (46' Σέρτιτς), Φομπέρ, Τραορέ (75' Ομπράνιακ), Πουντζέ, Ρολάν, Σαϊβέ, Ντιαμπατέ, Μορίς Μπελάι (6' Ζουσιέ).

ΑΪΝΤΡΑΧΤ: Τραπ, Τζαμπράνο, Οζπίκα, Γιουνγκ, Κεμπφ, Φλουμ, Ρόντε (66' Λάνιγκ), Μπαρνέτα, Σβέγκλερ, Χοσελού (46' Σκροκ), Κάντλετς (80' Λάκιτς).