Έδειξε τα δόντια της μέσα στο Ρέντη η ΑΕΚ

22:00 6/10/2013 - Πηγή: AEK365

Η ανδρική ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ πήρε μια τεράστια νίκη μέσα στο Ρέντη για το Λιγκ Καπ. Η Ένωση έδειξε τα δόντια της απέναντι στον Ολυμπιακό, τον οποίο νίκησε με ανατροπή στο ται μπρέικ (3-2 σετ), παίζοντας παράλληλα πολύ καλό βόλεϊ.

Το ματς

Η ΑΕΚ μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και κατάφερε να κοντράρει τους γηπεδούχους

και να πάρει μικρό προβάδισμα (10-11). Στη συνέχεια πίεσε και βρέθηκε να κυνηγάει στο σκορ (23-22), αλλά κάποια λάθη στα κρίσιμα σημεία της στέρησαν το δικαίωμα να πάρει προβάδισμα στο σετ, το οποίο έχασε με 25-22.
Στο δεύτερο σετ, η Ένωση μπήκε ακόμα πιο δυνατά και κατάφερε να γίνει ακόμα πιο ανταγωνιστική κι έτσι.. έχτισε μια σημαντική διαφορά (19-22), την οποία και διατήρησε μέχρι το τέλος του σετ, το οποίο κατέληξε στα χέρια της (23-25), παρά το γεγονός πως ο Ολυμπιακός προσπάθησε να αντιδράσει (22-22). Η ίδια εικόνα παρέμεινε και στη συνέχεια, όπου οι «κιτρινόμαυροι» διατήρησαν την κυριαρχία τους και έκαναν την ανατροπή, αφού πήραν το προβάδισμα 2-1 στα σετ.
Οι «ερυθρόλευκοι» εκμεταλλεύτηκαν την αδράνεια της Ένωσης στο τέταρτο σετ και κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 2-2 σετ κι έτσι το ματς οδηγήθηκε στο ται μπρέικ.
Εκεί, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι, αλλά η ΑΕΚ της Καρδιάς έδειξε εξαιρετικά στοιχεία και με πάθος κατάφερε να πάρει την διαφορά που ήθελε κι έφτασε σε μια σημαντική νίκη για ψυχολογικούς λόγους.

Τα σετ: 25-22,23-25,21-25,25-18,16-18.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καζάζης): Χριστοφιδέλης 12π. (8/27 επ., 4 μπλοκ), Γιούρισιτς 8 (4/11, 3 μπλοκ, 1 άσσος), Καλντέιρα 13 (10/25, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Σωτηρίου 10 (8/16, 2 μπλοκ), Σμαραγδής 13 (9/13, 4 μπλοκ), Κουρνέτας 3 (3 μπλοκ) / Στεφάνου (λ. - 50% υπ., 39% άριστες), Μαρούλης, Κοκκινάκης 11 (11/20), Γιορντάνοφ 8 (8/20).

ΑΕΚ (Κλαρούδας): Μαντέκας 7π. (6/18 επ., 1 άσσος), Καλαϊτσίδης 6 (3/9, 2 μπλοκ, 1 άσσος), Τόρρες 15 (8/19 επ., 3 μπλοκ 4 άσσοι), Γκενς 3 (1 μπλοκ, 2 άσσοι), Παγιάν 18 (15/36, 3 μπλοκ), Πέτρογλου 16 (16/35) / Γκούζντα (λ. - 50% υπ., 43% άριστες), Τοκάνης, Κρέτσης 2 (1 / 1, 1 άσσος), Ρουμελιωτάκης 12 (11/19, 1 άσσος), Παπακυριάκου, Παπαδόπουλος.